Wahlroos: šiandien iš investuotojų reikalaujama daugiau vaizduotės

article

Kur investuoti 2018-aisiais? Įmonių grupės „Sampo“ valdybos pirmininkas Björn Wahlroos į šį klausimą atsako ne taip entuziastingai, kaip prieš vienerius ar dvejus metus. „Pirkti ir pamiršti buvo gera strategija ilgą laiką, tačiau dabar ne viskas taip paprasta,“ – pasakoja Wahlroos. Šiais laikais sėkmingai investicijų strategijai parengti reikia daugiau vaizduotės.

Selektyviai pasirenkami vertybiniai popieriai, vilties teikia technologijų sektorius

Pasak Wahlroos, dabar vertybiniai popieriai vertinami išrankiau nei prieš metus.

„Nieko nedramatizuoju, bet mano vertybinių popierių lyginamasis svoris vis tiek yra didelis. Tačiau man susirūpinimą kelia tai, kad vertybinių popierių rinkų silpnasis ciklas yra arčiau nei praėjusiais metais,“ – paaiškina Wahlroos.

Nepaisant prognozuojamų svyravimų, mažai rizikingi vertybiniai popieriai, kuriuos Wahlroos taip mėgo pastaraisiais metais, dabar prarado dalį savo patrauklumo. Taip nutiko dėl išaugusios vertės ir problemų, susijusių su tradicinių sektorių skaitmeninimu. Wahlroos nuomone, skaitmeninimas yra ypač įtakingas veiksnys investuotojams.

„Kuo toliau, tuo svarbiau investuoti į technologijas ir ateitį įsivaizduoti technologijų kontekste.“

Anot Wahlroos, keletas technologijų bendrovių subrendo ir dėl to šis sektorius dabar yra mažiau rizikingas, nei prieš kelerius metus. Investuotojams į akcijas dabar reikia spėlioti, kokioje srityje technologijos ims vaidinti svarbų vaidmenį, kaip tai iš esmės pakeis tradicinius verslo modelius ir kokia bus viso to įtaka bendrovių konkurencingumui.

„Pernai, žiūrint į technologijas, net tokiam luditui, kaip aš, tapo aišku, kad įžengėme į naują erą. Dabar investuotojams tikrai reikia atsižvelgti į technologijų vaidmenį kiekviename sektoriuje ir išnaudoti šį milžinišką potencialą,“ – teigia Wahlroos.

Investicijų idėjos sudėtingoje aplinkoje

Pasak Wahlroos, akcijas dabar derėtų rinktis apdairiai. Jis pristato tris skirtingas idėjas, kurių pirmoji yra susijusi su besivystančiomis rinkomis.

„Manau, kad daugelis investuotojų pakankamai smarkiai nusvilo pirštus investuodami į besivystančias rinkas, todėl, nepaisant praėjusiais metais užfiksuotų gerų rezultatų, į šias rinkas neskubėta sugrįžti. Man pernai sustiprėjusios rinkos reiškė, kad būtina sukurti tinkamą pagrindą,“ – sako Wahlroos ir priduria, kad vis dar rekomenduojama diversifikuoti investicijas.

Antroji idėja yra susijusi su technologijomis – čia Wahlroos įžvelgia įdomių galimybių.

„Pasidomėkite skirtingomis alternatyviosiomis investicijomis. Daugelyje rinkų dabar būtina apsiginkluoti galingais akiniais.“

„Kai technologijų bendrovėms sekasi, pelnas būna didžiulis. Technologijos dabar tampa svarbiu raktažodžiu investuotojams, pasirengusiems rizikuoti. Ten, kur paprastai nerekomenduojama didinti esamą akcijų lyginamąjį svorį, didinti technologijų sektoriaus svorį gali būti protingas sprendimas.“

Wahlroos pats labiausiai tiki savo trečiąja idėja.

„Pasidomėkite skirtingomis alternatyviosiomis investicijomis. Daugelyje rinkų dabar būtina apsiginkluoti galingais akiniais,“ – teigia Wahlroos, rekomenduodamas pasiieškoti portfelio valdytojų, padėsiančių investuoti į specialius objektus. Pavyzdžiui, pats Wahlroos naudojasi fondais „Slim Tail“, kadangi jų rezultatai lig šiol buvo neblogi, o jų akcijų lyginamasis svoris yra koreguojamas pagal aktyvias pagreičiu grindžiamas metodikas, tokiu būdu užbėgant tendencijoms vertybinių popierių ir obligacijų rinkose už akių.

„Vėl grįžome į tokią situaciją, kai alternatyviosios investicijos vaidina svarbų vaidmenį.“

Bet kaip gi pasaulio ekonomika? „Akivaizdžiausias poslinkis matyti žaliavų sektoriuje“

2017 m. pagyvėjimo ženklų pastebėta žaliavų sektoriuje, ypač padidėjo naftos kainos.

„Pasaulio ekonomikos pagrindiniai parametrai aiškiai parodė, kad padėtis žaliavų sektoriuje ėmė kisti. Manoma, kad kyla itin spekuliatyvus burbulas. Taip nėra. Žaliavų kainos piešia visiškai kitokį tikrojo verslo aktyvumo paveikslą,“ – sako Wahlroos.

Nors šiais metais produktyviausios buvo investicijos į pagrindines žaliavas ir su jomis susijusius vertybinius popierius, Wahlroos jos neatrodo patrauklios dėl šiuo metu šiame sektoriuje svyruojančių kainų.

„Itin didelė rizika ir ypatingas nestabilumas. Nerekomenduočiau pulti į rinkas, kainoms pakilus. Be to, politinis neaiškumas šioje srityje taip pat nemažas.“

„Technologijos dabar tampa svarbiu raktažodžiu investuotojams, pasirengusiems rizikuoti.“

Pasak Wahlroos, 2017 metai buvo neįtikėtinai geri ir lengvi. Daugelis rizikos veiksnių, kurie, kaip buvo tikimasi, turėjo atsirasti arba sukelti sumaištį, taip ir nesimaterializavo.

„Vienas iš rizikos veiksnių, dėl kurio buvo baiminamasi, buvo Donaldo veiksnys. Nežiūrint į niūrias kai kurių analitikų prognozes, JAV ekonomikoje jokio nuosmukio nepastebėta – netgi priešingai. Šalies ekonomika vėl ėmė pakankamai optimistiškai ir stabiliai augti,“ – aiškina Wahlroos, primindamas, kad didžiausias Trumpo administracijos postūmis rinkai buvo pelno mokesčio reforma.

„Šios reformos poveikis truks ilgai ir bus labai teigiamas. Tai sumani politika, ypač turint omenyje tai, kad ji greičiausiai atsipirks,“ – sako Wahlroos, turėdamas omenyje bendrovės „Apple“ ir kitų didelių JAV korporacijų planus į šalį sugrąžinti milijardų eurų vertės turto.

„Didelės korporacijos moka mokesčius ir tai yra gerai valstybės finansavimui, tačiau tai taip pat skatina JAV ir pasaulio ekonomiką augti.“

Wahlroos nemato jokios priežasties Europoje kilti euforijai dėl šio regiono ekonomikos, kol euras taps konkurencingesnis dolerio atžvilgiu.

„Europoje kilęs didelis susijaudinimas atsispindėjo mūsų finansų politikoje ir laikinai nukritusiame euro kurse. Tai, kad euro kursas išaugo iki 1,20 dolerio tiesiog turi turėti įtakos tarptautiniam Europos pramonės ir verslo konkurencingumui. Man tikrai sunku paaiškinti, kodėl euro ir dolerio kursas vos per pusmetį taip smarkiai kito,“ – sako Wahlroos, pareikšdamas viltį, kad Europos Centrinis Bankas šį reikalą paanalizuos nuodugniau.

„Pažiūrėkite, kaip mažutėliui Švedijos centriniam bankui pavyko susitvarkyti su Švedijos krona, kad ji būtų kuo pigesnė ir konkurencingesnė. Tai – viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Švedijai taip puikiai sekėsi,“ – Wahlroos paaiškina Švedijos kronos ir euro kurso kritimo priežastis.

„Tai nuostabu, ypač turint omenyje bendrąją gerą Švedijos ekonomikos būklę.“

Investicijos į obligacijas: prisiimti verslo riziką

Wahlroos nuomone, padėtis obligacijų rinkoje yra sudėtinga. Jis stebisi, kad geri vertybinių popierių rinkų rezultatai ir kylančios žaliavų kainos neturėjo įtakos palūkanų normoms.

„Pernai neužfiksuota jokio palūkanų normų augimo. Neįsivaizduoju jokių Europoje šiemet galinčių susidaryti aplinkybių, dėl kurių palūkanų normos galėtų kristi. Europos Centrinis Bankas toliau vykdo tą pačią pinigų politiką ir sieks užtikrinti, kad rinkos likvidumas didėtų.“

Palūkanų normoms augant, Wahlroos skatina investuotojus vengti tradicinių vyriausybinių obligacijų ir vietoje to prisiimti verslo riziką.

„Dabar būtina vaizduotė, informacija ir įdomesnės investicinės strategijos. Investuojantieji į obligacijas turi skolintis, kad investuotų, ir prisiimti su verslu susijusią riziką. Jei investuojate į indeksą ir tikitės, kad rinkos vėjai pūs jums į bures, jums teks nusivilti.“

Pasak Wahlroos, didelio pajamingumo įmonių obligacijos vaidins reikšmingą vaidmenį investuotojų į obligacijas portfeliuose.

„Galimybę investuoti į didelio pajamingumo obligacijas yra įdomu, kai tikrai sunku rasti kitokių investavimo objektų, pasižyminčių panašiu pelno ir rizikos santykiu.“


Similar articles