Trys rinkos veiksniai, turintys įtakos investiciniams sprendimams šiais metais

article

Vis sparčiau kylanti infliacija, technologijų pramonės perspektyvos ir rinkos konsensusas – kaip ir kodėl šie veiksniai gali formuoti investicinę aplinką šiais metais? Bendrovės „Mandatum Life“ Mišrių turto klasių skyriaus vadovas Carolus Reincke apibendrina tris svarbiausius veiksnius, turinčių įtakos investavimui 2018 m.

1) Lūkesčiai dėl infliacijos

Pasak Reincke, JAV vis sparčiau kylanti infliacija gali turėti įtakos visų investicijų pelningumui. Dėl centrinių bankų pritaikytų išskirtinių priemonių ekonomikai pagyvinti ir infliacijai paskatinti likvidaus turto vertė išaugo visose kapitalo rinkose.

„Esama darbo jėgos pasiūla tapo pagrindiniu argumentu JAV toliau vykdyti kiekybinį lengvinimą. Dėl tos pačios priežasties, nedarbo lygiui JAV nukritus žemiau penkių procentų ribos, kiekybinio lengvinimo priemones pradėta silpninti,“ – pasakoja Reincke.

Tačiau, nežiūrint į galingas kiekybinio lengvinimo priemones, infliacijos lygis netapo didesnis nei JAV centrinio banko nustatytas rodiklis.

„Vieninga rinkos dalyvių nuomonė apie ekonomikos ir rinkos raidą ateityje retai kada tampa realybe.“

„JAV pinigų politika buvo kiek sugriežtinta, nežiūrint į tai, kad šalies ekonomikos augimas pagrįstai skatino palūkanų normas augti,“ – akcentuoja Reincke.

Investuotojams svarbu stebėti lūkesčius dėl infliacijos ir lėtėjančią kiekybinio lengvinimo programą, kadangi šie dalykai gali lemti akcijų ir obligacijų kainų mažėjimą. Dėl to gali nukentėti prognozuojamas portfelio pelningumas.

„Kalbant apie akcijas, dėl šiuo metu prognozuojamos didesnės infliacijos gali būti pereinama nuo stabilių prie cikliškų sektorių, tokių, kaip bankininkystė ir draudimas, siekiant geriau apsidrausti nuo infliacijos.“

Tuo tarpu investuojantiems į obligacijas padėtis gali tapti dar sudėtingesnė, kadangi obligacijos nesuteikia galimybių tinkamai apsidrausti nuo sparčiai kylančios infliacijos pakankamai . Reincke teigimu, šiuo atveju taip nėra, kadangi infliacijos lygis yra žemas ir kontroliuojamas, taigi investuotojai neturi pagrindo nerimauti.

2) Technologijų sektorius

Anot Reincke, technologijų sektoriaus augimo tempai ir pažanga vaidina vieną svarbiausių vaidmenų investuojant ir paskirstant kapitalą . Viena iš pagrindinių rinkos savybių 2017 m. buvo stabilus technologijų sektoriaus augimas, kurį iš esmės lėmė technologijų milžinės, savo verslo modelius suformavusios interneto ir bevielės komunikacijos pagrindu.

„Daugiau nei 35 proc. viso pernai rinkose gauto pelno JAV ir maždaug 25 proc. – besivystančiose rinkose buvo uždirbta dėl IT sektoriaus augimo,“ paaiškina Reincke.

Tačiau kai kurių technologijų bendrovių akcijų vertė kilo greičiau nei faktinės pajamos, ir dėl to bendrovių vertė dar labiau išaugo. Didėjant vertei, išaugo ir jų lyginamasis svoris regiono indeksuose, ir šiandien IT yra didžiausia pramonės šaka JAV ir besivystančiose rinkose.

„Jau pats ekonomikos augimas yra puiki priežastis palūkanoms didėti.“

„Technologijų sektorius vaidina labai svarbų vaidmenį renkantis, kuriuose geografiniuose regionuose investuoti: jei technologijų bendrovėms toliau taip gerai seksis, augimo tempai JAV ir kai kuriose besivystančiose rinkose bus tokie patys, kaip pernai. Tačiau, jeigu technologijų bendrovių akcijų vertės būtų pakoreguotos iki ilgalaikio vidurkio, sąlyginai laimėtų Europa,“ – sako Reincke.

Anot Reincke, pirkimo ir pardavimo kainų skirtumą tarp Europos ir JAV lemia rinkos struktūra. Europoje, technologijų sektorius sudaro gerokai mažesnę vertybinių popierių rinkos dalį. Kitas skirtumas – technologijų bendrovių orientacija: Europoje daugiau bendrovių užsiima programine įranga, o JAV – el. prekyba.

„Amerikietiškosios „Amazon“, „Facebook“ ir „Netflix“, taip pat „Alibaba“ ir „Tencent“ iš Kinijos – pavyzdžiai bendrovių, kurių akcijų kainos pernai išaugo daugiau nei 50 proc. Europą šis fenomenas aplenkė .“

3) Rinkos konsensusas

„Vieninga rinkos dalyvių nuomonė apie ekonomikos ir rinkos raidą ateityje retai kada tampa realybe. Štai kodėl, nežiūrint į vieningą teigiamą rinkos dalyvių požiūrį, mūsų pozicija toliau bus subalansuota,“ – pasakoja Reincke.

Tikimasi, kad pasaulio ekonomika šiais metais turėtų išaugti 3,6 proc. EBPO prognozuoja, kad 25 didžiausios ekonomikos augs darniai, o šalių, kurių ekonomikos mažės, bus kaip niekad mažai.

„Prognozuojama, kad rinkos rodikliai toliau stabiliai augs. Nemanoma, kad problemų turėtų sukelti ir infliacijos daromas spaudimas bei įmonių kredito netektys, nežiūrint į tai, kad JAV bendrovių įsiskolinimas pasiekė naują rekordinį dydį, sudarantį bemaž 50 proc. šalis BVP,“ – sako Reincke.

Tikimasi, kad bendrovių rezultatai visame pasaulyje turėtų išaugti apie 11 proc. – tiek pat, kaip 2017 m.

„Nors nėra pagrindo būti pesimistams, mūsų nuomone, šie metai bus sudėtingesni investavimo prasme. Turto klasių vertės kyla, o KL programos poveikis vakarų šalims silpsta. Dėl to kyla palūkanų normos ,“ – aiškina Reincke.

Reincke teigimu, šiuo metu rizikuoti rinkose ne itin apsimoka, todėl derėtų būti atidiems. Be to, susiduriama su problemomis nustatant likvidaus turto vertę. Todėl svarbu diversifikuoti visas turto klases ir neprarasti budrumo, ypač kalbant apie palūkanų normas, susijusias su ilgalaikėmis investicijomis.

„Nutraukiant kiekybinio lengvinimo programą, ilgalaikės palūkanų normos gali staiga šoktelėti. Investuotojams tai gali turėti itin neigiamų pasekmių. Dėl šios priežasties mes šiuo metu mieliau investuojame Šiaurės šalyse , kuriuose prekiaujama kintamos palūkanų normos obligacijomis,“ – paaiškina Reincke.

Didžiąją dalį portfelio toliau sudaro Europos, ypač Šiaurės šalių, akcijos.

„Kalbant apie alternatyviąsias investicijas, daugiausiai dėmesio skiriame tiesioginėms įmonių obligacijoms. Buvome itin išrankūs , rinkdamiesi investicijas į nekilnojamąjį turtą ir akcijas,“ – užbaigia Reincke.


Similar articles