Rinkų apžvalga: Nauji ECB veiksmai, įmonių veiklos ketvirtis tęsiasi, padidinti importo tarifai Kinijai

viikokatsaus-2

Kokias papildomas priemones centriniai bankai paskelbė praėjusią savaitę? Kokia bus švelnesnio reguliavimo įtaka rinkos raidai? Kodėl JAV dar kartą padidino importo mokesčius Kinijai? Toliau pateikiame atsakymus į šiuos ir kitus aktualius klausimus apie rinką.

Praėjusią savaitę centriniai bankai paskelbė naujas priemones. Europos centrinis bankas pranešė, kad palūkanų normos nebus didinamos, tačiau pristatė naujas priemones. Kokios tai programos?

Europos centrinis bankas pranešė apie papildomas priemones, skirtas euro zonos šalių bankams ir investicijų rinkoms paremti.

Pastaraisiais metais ECB skatino euro zonos šalių bankų skolinimo veiklą, suteikdamas šiems bankams ilgalaikį finansavimą. Šiuo metu vykdoma vadinamoji tikslinių ilgalaikių refinansavimo operacijų (angl. targeted longer-term refinancing operations, TLTRO) programa, pagal kurią centrinis bankas palankiomis sąlygomis teikia ilgalaikį finansavimą bankams. Praėjusią savaitę ECB pranešė, kad sąlygos bus švelninamos mažinant programoje numatytas palūkanų normas. Bankams bus siūlomas finansavimas su 0,5 proc. mažesnėmis palūkanomis, o programoje jau dalyvaujančių bankų paskolų portfelio palūkanų norma bus sumažinta iki -1,0 proc.

Be to, ECB pradeda vykdyti naują nepaprastąją ilgalaikio finansavimo pandemijos metu programą PELTRO. Ši programa padeda užtikrinti likvidumą euro zonoje ir pinigų rinkos operacijas, pagal ją paskolos vieniems metams teikiamos su mažesne nei pagrindinė palūkanų norma.

JAV centrinis bankas pakartojo savo pažadą paremti finansų sistemą būtinosiomis priemonėmis. Atsižvelgiant į tokias perspektyvas, iki vasaros pirkimų programos apimtys sudarys 80–120 mlrd. JAV dolerių per mėnesį. Manoma, kad iki 2021 m. pabaigos centrinio banko balansas turėtų padidėti iki maždaug 10 000 mlrd. JAV dolerių (apie 50 proc. BVP).

Kokį poveikį sukėlė ECB veiksmai?

ECB priemonių poveikis rinkoms (ypač pietų Europos valstybių skolos rinkai, kurios dydis pastaruoju metu buvo itin ribotas) buvo teigiamas. Po ECB posėdžio sumažėjo Europos vyriausybinių obligacijų pelningumas ir priemokos dėl rizikos. Įmonių obligacijų rinkoje buvo palyginti ramu.

ECB prezidentė Lagarde pabrėžė, kad centrinis bankas toliau dirbs lanksčiai, ir užsiminė, kad prireikus bankas taip pat galėtų supirkti aukšto pajamingumo paskolas. Taikant esamas priemones, EURIBOR normos didėjimas greičiausiai bus valdomas. Vertybinių popierių rinkos lygis praėjusią savaitę praktiškai nepasikeitė.

Kokiomis nuotaikomis praėjusią savaitę dirbo įmonės?

Įmonių nuotaikos praėjusią šio ketvirčio savaitę buvo pačios įvairiausios. Tiek JAV, tiek Europoje įmonių pajamos buvo didesnės nei prognozavo dauguma analitikų.

Savaitės pradžioje vertybinių popierių rinkai teigiamos įtakos turėjo geresni nei tikėtasi technologijų sektoriaus rezultatai ir optimistinės nuotaikos dėl farmacijos sektoriaus. Savaitės pabaigoje, po to, kai „Amazon“ sumažino prognozuojamą antrojo metų ketvirčio pelną, o „Apple“ pirmą kartą per dešimtį metų atšaukė nuosavas prognozes, rinkoje užfiksuotas nuosmukis.

Jungtinėse Valstijose vartotojų sektorių pelningumas buvo stabiliausias, o bankų sektoriaus rezultatams neigiamos įtakos turėjo atidėjiniai paskolų nuostoliams. Europoje geri rezultatai buvo fiksuojami paslaugų sektoriuje, bet ne vartojimo prekių sektoriuje.

Apskritai, dugną pasiekusi vertybinių popierių rinka atsigavo stebėtinai greitai. Naujų užsikrėtimo virusu Covid-19 atvejų skaičius mažėja visame pasaulyje, todėl apribojimai yra palaipsniui atšaukiami.

Kokia bus švelnesnio reguliavimo įtaka rinkos raidai?

Dabar ekonomikos raida visų pirma priklauso nuo to, kaip greitai bus atšaukiami apribojimai ir atidaromi verslai. Šiuo metu naujų užsikrėtimų vakarų šalyse skaičius auga taip, kad sveikatos priežiūros institucijos iš esmės pajėgia su jais susitvarkyti.

Daugelis Europos šalių palaipsniui panaikino piliečių judėjimo ir verslo apribojimus. Pavyzdžiui, Ispanijoje sušvelninti komendanto valandos reikalavimai. Vokietijoje šiandien leista atsidaryti mokykloms ir muziejams. Italijoje vėl gali dirbti statybų ir pramonės bendrovės.

Tačiau piliečių judėjimo ir verslo apribojimų atšaukimas greičiausiai bus ilgas procesas, su kuriuo susijusi naujų užsikrėtimo atvejų didėjimo rizika.

JAV vėl buvo sugriežtintos Kinijai taikomos priemonės, įskaitant importo muito didinimą. Kodėl būtent dabar?

Praėjusią savaitę Trumpas apkaltino Kiniją aktyviai platinant koronavirusą ir pagrasino Kinijai naujais importo tarifais. Tai buvo viena iš priežasčių, dėl kurių vertybinių popierių biržoje penktadienį užfiksuotas kainų kritimas. Be to, JAV administracija taip pat svarsto galimybę uždrausti vyriausybiniams pensijų fondams investuoti Kinijoje, argumentuodama nacionalinio saugumo sumetimais.

Trumpas jau yra panašiai pasisakęs savo buvusios prezidentinės kampanijos metu, taigi šiais komentarais jis laikosi pirmiau nubrėžto kurso ir jie nieko nestebina.  Artėjant prezidento rinkimams, ateityje galima tikėtis daugiau panašaus pobūdžio pareiškimų. Tačiau ekonomikos požiūriu nauji importo muitai ir nesiliaujanti trintis yra neigiamas dalykas, ypač kai įtampa rinkose jau ir taip yra didelė.


Similar articles