Rinkų apžvalga: Koronavirusas stabdo ekonomikos augimą

allokaationakemys_helmikuu2020

Pastaraisiais mėnesiais buvo matyti ženklų, kad ekonomikos augimas ima spartėti, tačiau Kinijoje prasidėjus koronaviruso protrūkiui, augimo pagyvėjimo perspektyvos tapo ne tokios stabilios. Kaip ten bebūtų, diversifikavimu tinkamai pasirūpinę investuotojai neturėtų nerimauti.

Pastaraisiais mėnesiais pasaulio ekonomikoje buvo galima stebėti teigiamus pokyčius. Jau kuris laikas kritę įmonių pasitikėjimo indeksai ėmė taisytis visuose pagrindiniuose rinkos segmentuose. Naujausias pokytis – pakilęs JAV gamybos pramonės pasitikėjimo rodiklis. Nors prognozuojama, kad pasaulio ekonomika šiais metais toliau augs 2,8 proc., dėl Kinijoje prasidėjusios koronaviruso epidemijos ekonomikos raidos prognozės tapo mažiau tikslios, turint omenyje, kad didžioji dalis pasaulio ekonomikos augimo rodiklio tenka būtent Azijai.

Kinija ėmėsi drastiškų priemonių suvaldyti epidemiją – Hubėjaus provincijoje izoliuoti ištisi miestai. Vasarį naujai užsikrėtusių skaičius ėmė mažėti ir viruso plitimas nebėra grėsmingai augantis. Išsilygino ir už Kinijos sienų užfiksuotų užsikrėtimo atvejų skaičius. Šiuo metu atrodo, kad epidemija greičiausiai bus regioninė, o jos tiesioginį poveikį turėtų pajusti tik Azijos šalių ekonomikos. Remiantis šiuo metu turima informacija, prognozuojama, kad dėl šios epidemijos Kinijos ekonomikos augimas pirmąjį ir galbūt antrąjį ketvirtį turėtų sulėtėti maždaug vienu procentiniu punktu. Tačiau jeigu epidemija pasirodytų esanti rimtesnė ir užtruktų ilgiau nei šiuo metu prognozuojama, jos poveikis galėtų būti dar didesnis. Dėl netiesioginio visame pasaulyje jaučiamo poveikio tarptautinei prekybai ir tiekimo sistemoms pasaulinės ekonomikos aktyvumo rodiklių augimas turėtų sulėtėti ir galimai užsitęsti.

Kalbant apie prekybos politiką, atrodo, kad šie metai yra ramesni nei praėję. Norėdamas būti išrinktas naujai kadencijai, JAV Prezidentas Trumpas neturėtų pradėti kelti bangų iki lapkritį įvyksiančių prezidento rinkimų, o nuotaika rinkose dėl JK ir ES prekybos derybų nėra optimistinė. Pagal vieną rizikos scenarijų, JAV savo prekybos politiką gali nukreipti į ES, tuo, pavyzdžiui, dar labiau apsunkindama Europos automobilių pramonės padėtį. Tačiau gerai diversifikuoto investicinio portfelio grąžą turėtų užtikrinti tie patys pagrindiniai veiksniai kaip ir praėjusiais metais – centrinių bankų pinigų politika, kuri šiuo metu yra palanki rizikuoti, ir bendrovių pajamų dinamika.

Norint užtikrinti vertybinių popierių vertę, turi toliau didėti pajamos

Pagrinde dėl gerų technologijų sektoriaus vertybinių popierių rezultatų metų pradžioje akcijų vertė visose rinkose toliau augo ir buvo didesnė nei praeityje užfiksuotas vidurkis. Taigi tam, kad vertybinių popierių kainos kiltų, turi toliau didėti pajamos. 2019 m. ketvirtojo ketvirčio rezultatai buvo kiek geresni nei tikėtasi, o JAV bendrovių paskelbtų grynosios apyvartos ir pajamų rodiklių vidurkis maloniai nustebino. Tačiau būsimų pajamų prognozės buvo dar labiau pakoreguotos į neigiamą pusę ir yra tikimasi, kad likusią metų dalį bendrovės sugebės padidinti savo pajamas. Metų pradžioje gerų rezultatų davė ne tik technologijų, bet ir ne tokių cikliškų sektorių bendrovių vertybiniai popieriai.

Mes vis dar palankiai vertiname akcijas. Investicijų į akcijas grąžos prognozės atrodo viliojančiai, ypač lyginant su fiksuotojo pajamingumo investicijomis, o didesnę jų vertę gali pateisinti labai maža tikėtina fiksuotojo pajamingumo investicijų grąža. Tačiau į akcijas daugiau neinvestavome, kadangi bendrovių pajamų augimo prognozės šiais metais atrodo pernelyg optimistinės ir greičiausiai bus koreguojamos į neigiamą pusę.

Daugiausiai dėmesio skiriame Europos akcijoms ir tuo pačiu vengiame Europos bankų, ypač tų, kurie patiria problemų su pelningumu. Vietoje to mieliau renkamės mažos kapitalizacijos europines bendroves, kurių akcijų vertė augimo perspektyvų požiūriu vis dar yra patraukli, o aktyviai rinkdamiesi vertybinius popierius galime sukurti papildomą vertę. Mes atsargiai vertiname JAV technologijų sektorių, atsižvelgdami į pakankamai optimistines šio sektoriaus augimo prognozes ir su tuo susijusias rinkos kainas. Kalbant apie besivystančias rinkas, esame nusiteikę konservatyviai optimistiškai – tolimosios perspektyvos augimo prognozės yra geros, o vertybinių popierių vertės nuosaikios, tačiau artimojoje perspektyvoje susirūpinimą kelia koronavirusas.

Investuodami į fiksuotojo pajamingumo priemones, renkamės Šiaurės šalių įmonių obligacijas

Po rugsėjo pradžioje užfiksuoto augimo, dėl koronaviruso 2020 m. pradžioje palūkanų normų lygis nukrito. Investuotojams patariama šiemet pasirengti labai mažoms palūkanų pajamoms, ypač dėl pastangų suvaldyti koronavirusą išaugus palūkanoms ir dėl to paspartėjus ekonomikos augimui ir padidėjus infliacijai. Mūsų palūkanų normos rizika yra vidutinė, kadangi manome, jog šiuo metu prisiimti papildomą palūkanų normos riziką neapsimoka.

Dėl mažos grąžos į euro zonos vyriausybių obligacijas neinvestuojame ir vyriausybinės obligacijos sudaro labai nedidelę mūsų fiksuotojo pajamingumo investicijų dalį. Kitą vertus, investuodami į fiksuotojo pajamingumo priemones, orientuojamės į Šiaurės šalių įmonių obligacijas, kuriose vis dar įžvelgiame gerą santykinį potencialą gauti grąžos. Pavyzdžiui, lyginant su įmonėmis žemyninėje Europos dalyje, Šiaurės šalių bendrovėms rečiau suteikiamas oficialus kredito reitingas ir dėl to jos moka didesnę nei vidutinė atkarpos sumą. Be to, Šiaurės šalių įmonių obligacijų kursas yra kintamas – palūkanoms augant tai suteikia pranašumą. Mūsų nuomone, Šiaurės rinkose investuoti derėtų atsargiai, be to itin svarbu gerai žinoti šių šalių bendroves.

Sausį–vasarį padidinome pirmaeilių paskolų lyginamąjį svorį fiksuotojo pajamingumo investicijų portfelyje. Mažėjant obligacijų grąžai, pirmaeilių paskolų pelningumas pernai praktiškai nekito ir dėl to jos tapo santykinai patrauklesnės. Jokių kitokių reikšmingų pakeitimų nedarėme.

Dėl mažų palūkanų normų alternatyviosios investicijos tampa patrauklesnės

Turint omenyje esamas palūkanų normas, gerai diversifikuotame investicijų portfelyje galėtų atsirasti vietos ir alternatyviosioms investicijoms. Alternatyviosios investicijos gali atnešti geros grąžos, ypač tokioje aplinkoje, kurioje rinkos normos kyla. Tačiau investuotojai turėtų atsargiai rinktis, į ką investuoti.

Mes palankiai vertinami alternatyviąsias fiksuotojo pajamingumo investicijas, nekilnojamojo turto plėtros projektus ir didelius pinigų srautus sukuriantį turtą. Į gyvenamosios ar miesto centre esančius administracinės paskirties pastatus neinvestuojame, kadangi jų grąža jau dabar yra labai nedidelė. Taip pat nemanome, kad priežiūrai skirtas nekilnojamasis turtas būtų patraukus, kadangi specialiosios paskirties objektai, ypač esantys nuošaliose vietovėse, patiria riziką prarasti vertę, kai šio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio pradžioje ims mažėti priežiūrai skirto nekilnojamojo turto paklausa. Į privačias akcijas investavome atsargiai. Manome, kad įprastai investuoti į privačias akcijas šiuo metu yra sudėtinga, kadangi yra išaugusi ir į biržos prekybinius sąrašus neįtrauktų akcijų vertė. Mes mieliau renkamės į tam tikrą nišą orientuotą turtą ir, tam tikra prasme, visapusiškai suformuotus portfelius, jei tik jų kaina yra gera.

TEKSTAS: Topias Kukkasniemi, Carolus Reincke


Similar articles