Rinkų apžvalga: Kokie yra lūkesčiai kitam ketvirčiui?

viikkokatsaus-highlight

Rinkose vėl ėmė plisti nuogąstavimai dėl koronaviruso ir palūkanų normos krito. Ko tikimasi iš kito ketvirčio? Pateikiame atsakymus į šį ir kitus aktualius klausimus apie rinką.

Vertybinių popierių rinkoje praeitą savaitę užfiksuotas kritimas; krito ir rinkos palūkanų normos. Kas sukėlė šį pokytį?

Šiuo metu padėtis rinkoje yra dvejopa. Europoje ir Azijoje padėtis darosi aiškesnė. Birželio mėnesį Europoje, pavyzdžiui, Čikagos pramonės pasitikėjimo rodiklis (angl. Purchasing Managers’ Index, PMI) buvo aiškiai didesnis nei tikėtasi. Tačiau Jungtinėse Valstijose plintant koronaviruso infekcijai, nuotaikos rinkose pasuko atsargesne kryptimi.

Naujų susirgimų skaičius per dieną Jungtinėse Valstijose praeitą savaitę pasiekė 40 000. Tai yra didžiausias skaičius nuo epidemijos protrūkio kovo mėnesį. Užsikrėtusiųjų skaičius auga, ypač Floridoje, Teksase ir Kalifornijoje. Ekonomikos raidos ir investicijų rinkos atžvilgiu svarbiausias veiksnys yra tai, ar JAV vėl pradės taikyti naujas ribojamąsias priemones.

Atrodo, kad Europoje publikuoti PMI atitinka V modelį. Ar pagyvėjimas tikrai įvyks taip greitai?

Čikagos pramonės pasitikėjimo rodiklis yra laikomas labai patikima priemone prognozuoti ekonomikos raidą. Šis rodiklis skaičiuojamas atliekant pirkimo vadybininkų apklausą, kurios metu, be kita ko, užduodami klausimai apie naujus užsakymus, gamybos apimtis ir darbo vietų situaciją.

Birželį Europos PMI buvo aiškiai didesni nei tikėtasi, o tai leidžia manyti, kad ekonominės veiklos pagyvėjimas Europoje taip pat vyksta sparčiau nei prognozuota. Bendras euro zonos PMI praeitą mėnesį išaugo nuo 47,5 iki 43,0. Vokietijos, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės PMI taip pat pralenkė prognozes. Prancūzijoje šis rodiklis viršijo ekonominio aktyvumo augimo ribą ir pasiekė 51,3.

Čikagos pramonės pasitikėjimo rodikliai rodo, kad ekonomikos pagyvėjimas vyksta pagal V modelį. Tačiau kol kas neaišku, ar koronaviruso pandemijos metu susidariusi ir nepatenkinta paklausa paskatins spartų ekonominio aktyvumo pagyvėjimą, ar rodikliai ilgainiui nukris ir taps mažesni nei iki koronaviruso krizės.

Daugiau informacijos apie koronaviruso epidemijos poveikį konkrečioms bendrovėms sulauksime ateinančiomis savaitėmis, kuomet bus skelbiamos antrojo ketvirčio pajamų ataskaitos. Kokios informacijos laukiama?

Jungtinėse Valstijose prognozuojama, kad rezultatai bus 45 proc. prastesni nei pernai. Trečiojo ir ketvirtojo ketvirčio pajamų augimas turėtų būti neigiamas, tačiau atsigauti ir atitinkamai atspindėti didėjantį ekonominio aktyvumo lygį.

Bus įdomu pamatyti, kokius rezultatus paskelbs bendrovės, ypač apie darbo vietas ir ateities perspektyvas. Jungtinių Valstijų ekonomika yra itin priklausoma nuo vartojimo vietos rinkoje, todėl bendrovių skelbiama informacija apie darbo vietas yra vienas iš svarbiausių rodiklių, kuriuos derėtų sekti.

Vertybinių popierių rinkos raida atspindi pajamų prognozių pokyčius, o ne absoliučią bendrovių pajamų kaitą. Kaip kito pajamų prognozės prieš pat naujo ketvirčio pradžią?

Pastarosiomis savaitėmis bendrovių pajamų prognozės jau nebuvo skaičiuojamos pasauliniu mastu. Tai visų pirma rodo didesnį pajamų prognozių tikslumą, kurį lėmė tai, kad bendrovės ėmė geriau suprasti koronaviruso epidemijos poveikį. Dėl to turėtų sumažėti kainų svyravimai, o vertybinių popierių rinka iki rudens turėtų sutvirtėti, nebent vėl tektų taikyti verslą ribojančias priemones.


Similar articles