Rinkų apžvalga: kokią sumaištį vertybinių popierių rinkoje sukėlė žinios apie sukurtą vakciną?

viikkokatsaus-highlight

Ar toks augimas bus ilgalaikis? Kada ekonomika galėtų sugrįžti į normalią būseną? Trumpas nepripažino pralaimėjęs rinkimuose. Kokią įtaka tai turi rinkai?

Ar vertybinių popierių rinkoje kilo sujudimas, spaudoje pasirodžius naujienoms apie vakciną nuo koronaviruso? „Pfizer“ ir „BioNTech“ pranešė, kad jų sukurta vakcina pasirodė veiksminga 90 proc. tyrimo dalyvių.

Pasirodžius teigiamoms naujienoms apie vakciną, akcijų vertė praeitą savaitę išaugo 2,7 proc. Atsižvelgiant į labiau teigiamas ekonomines perspektyvas, rinkos palūkanų normos ėmė augti, ypač Jungtinėse Valstijose. Įmonių paskolų rizikos priemokos sumažėjo daugelyje rinkų.

Praėjusią savaitę, „Pfizer“ ir „BioNTech“ paskelbė koronaviruso vakcinos tyrimų rezultatus. Pasirodžius tokioms teigiamoms žinioms, užfiksuota stabili, tačiau vos kelias dienas trunkanti sektorių rotacija. Sektorių rotacija reiškia, kad lėšos yra investuojamos į tų pramonės sričių, kurioms bus naudinga būsima ekonominė situacija, akcijas.

Koronaviruso pandemija buvo palanki toms pramonės sritims, kurių produkcija buvo perkama ir naudojama tuo metu, kai didžioji gyventojų dalis buvo namuose. Tarp tokių akcijų buvo technologijų bendrovių ir „naminiai“ vertybiniai popieriai (angl. stay-at-home stocks). Vėl imta investuoti į vertybinius popierius, sąlyginai nukentėjusius nuo palūkanų normų pandemijos, tai yra, pvz., turizmo, aviacijos, nekilnojamojo turto ir energetikos sektorių bendrovių akcijas.

Kokia bus pastarosiomis dienomis sustiprėjusi sektorių rotacijos įtaka vertybinių popierių kainoms Europoje ir Jungtinėse Valstijose?

Jungtinėse Valstijose koronaviruso krizė buvo naudinga technologijų sektoriui, kadangi didelis ir ilgalaikis šio sektoriaus patrauklumas koronaviruso pandemijos metu dar labiau padidėjo. Šio sektoriaus bendrovėms buvo naudinga tai, kad žmonės dirba iš namų nuotoliniu būdu. Penkios didžiosios technologijų bendrovės užima rekordinę dalį visos JAV vertybinių popierių rinkos.

Kita vertus, Europos vertybinių popierių biržose yra gausu bankininkystės, energetikos ir pramonės sektorių bendrovių. Sukūrus vakciną nuo koronaviruso ir ekonomikos augimui spartėjant, galima tikėtis, kad šių sektorių pelningumas vėl padidės, o tai turėtų turėti teigiamos įtakos Europos vertybinių popierių rinkoms.

Kada galima tikėtis, kad vakcina bus prieinama gyventojams ir, jiems įgijus imunitetą koronavirusui, ekonomika galės pradėti grįžti į normalią būseną?

„Pfizer“ ir „BioNTech“ pranešė, kad jų sukurta mRNA vakcina yra veiksminga 90 proc. visų gyventojų. „Pfizer“ planuoja kitais metais pagaminti 1,3 mlrd. dozių, kurių pakaks paskiepyti 650 mln. žmonių.

Tikimasi, kad JAV maisto ir vaistų administracija išduos leidimą prekiauti vakcina lapkričio pabaigoje, o jos platinimas galėtų prasidėti dar iki metams pasibaigiant. Gruodžio pabaigoje rinkoje pasirodžius pirmosioms vakcinoms, pirmieji pasiskiepiję įgytų imunitetą iki metų pabaigos, kadangi tam, kad vakcina būtų veiksminga, ja būtina pasiskiepyti du kartus su 21 dienų pertrauka.

Anot naujienų, kitos šiuo metu kuriamos mRMA vakcinos (įskaitant bendrovės „Moderna“ vakciną) taip pat gali būti pakankamai veiksmingos, todėl didėja tikimybė, kad vakcina taps plačiai prieinama kitų metų antrąjį pusmetį. Savaitės pradžioje „Moderna“ paskelbė informaciją apie jos sukurtos vakcinos veiksmingumą, kuris iš esmės atitinka tuos rezultatus, apie kuriuos pirmiau pranešė „Pfizer“.

Geros naujienos apie koronaviruso vakcinos veiksmingumą suteikia daugiau pagrindo tikėtis, kad antrąjį kitų metų pusmetį ekonomikos bus atidarytos, taigi pradės augti.

Net jeigu vakcina bus pradėta platinti metų pabaigoje, mūsų vis dar laukia ne vienas niūrus mėnuo. Tiek Europoje, tiek Jungtinėse Valstijose fiksuojama vis daugiau naujų užsikrėtimo atvejų. Kokį poveikį tokia situacija turi ekonomikai?

Tiesa, kad praėjusią savaitę vėl pranešta apie nerimą keliantį naujai užsikrėtusiųjų skaičių. Dėl to, pvz., Austrijoje ir Prancūzijoje buvo įvestos priemonės gyventojų judėjimui apriboti.

Jungtinėse Valstijose kasdien užfiksuojamų naujų užsikrėtimų skaičius pasiekė 150 000 ir yra kalbama apie antrąją koronaviruso bangą – dėl to, pavyzdžiui, Niujorke nuo praėjusio ketvirtadienio sutrumpintas maitinimo įstaigų darbo laikas. Kai kurių valstijų ligoninėse nebėra laisvų lovų, o mirusiųjų skaičius nuolat auga.

Artimojoje perspektyvoje neapibrėžtumas dėl koronaviruso poveikio ekonomikos augimui išlieka didelis.

Trumpas nepripažino pralaimėjęs rinkimus. Kokią įtaką tai turi rinkai?

Nors žinios apie vakciną rinkoje ir sukėlė šiokį tokį pagyvėjimą, rinkimų rezultatai liks neaiškūs tol, kol dabartinis prezidentas sutiks perduoti vadžią naujai išrinktajam.

Investicijų rinkai blogiausias įmanomas scenarijus būtų jeigu Trumpas užginčytų balsavimo rezultatus. Neapibrėžtumas dėl teisinio proceso baigties ir, atitinkamai, delsimas pristatyti galimą priemonių paketą ekonomikos atsigavimui skatinti būtų prastas derinys JAV ir Europoje siaučiančios pandemijos kontekste.

Rinkoms svarbu, kad Jungtinės Valstijos priimtų skatinamųjų priemonių paketą. Kas girdėti šiuo atžvilgiu?

Trumpas pareiškė pats pasitrauksiąs iš derybų dėl ilgai laukto skatinamųjų priemonių paketo, o vietoje to jas pratęs Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellis.

Rinkai ši žinia galbūt nėra labai gera, kadangi McConnellis skeptiškai vertina tolesnį ekonomikos pagyvėjimą ir dėl to nėra tikėtina, kad artimiausiu metu bus pristatytas didesnis priemonių paketas. Demokratai tikėjosi, kad paketas bus perpus mažesnis nei respublikonų pasiūlytas.

Skatinamųjų priemonių paketas turės labai didelę įtaką vartojimui JAV vietos rinkoje.

Ar centriniai bankai pasiūlė tolesnių priemonių ekonomikai skatinti?

Praėjusią savaitę vykusiame seminare centralizuoto priemonių paketo klausimais, JAV centrinio banko, Europos centrinio banko ir Anglijos banko valdytojai vienbalsiai pabrėžė, kaip svarbu pinigų ir ekonomikos politikoje numatyti papildomų priemonių.

Manoma, kad sprendimą dėl tolesnių pinigų skatinimo priemonių ECB priims gruodį įvyksiančiame posėdyje. Tikimasi, kad gruodį esamas programas baigs derinti ir JAV centrinis bankas.

Jungtinėse Valstijose šiuo metu aiškiai kyla ilgalaikės rinkos palūkanų normos. Koks yra šio reiškinio poveikis?

Kylančios palūkanos reiškia, kad rinkose atsižvelgiama į didėjantį ekonomikos augimą. Žinios apie koronaviruso vakciną turėjo labai palankų poveikį rinkai, kurioje dabar vėl bus matyti šviesa tunelio gale.

Kylančios palūkanos turi įtakos ir kitų klasių turtui. Rinkos palūkanų normoms kylant, spaudimą patiria tiek vertybinių popierių vertė, tiek dolerio kursas. Praėjusios savaitės pabaigoje dolerio kursas euro atžvilgiu išaugo.


Similar articles