Rinkų apžvalga: Kodėl net ir neigiama pelno prognozė šiuo metu rinkoje yra teigiamas dalykas?

viikkokatsaus-highlight

Kas gero naujojo ketvirčio pradžioje? Kokia buvo pirmųjų Trumpo ir Bideno prezidentinių debatų ir Trumpui diagnozuotos koronaviruso infekcijos įtaka prezidento rinkimų kampanijai? Koks būtų demokratų pergalės poveikis rinkai? Šios savaitės apžvalgoje atsakome į šiuos ir kitus aktualius klausimus.

Vertybinių popierių rinka praėjusią savaitę išaugo 2,8 proc., įmonių paskolų rizikos priemokos sumažėjo. Kokia buvo teigiamų nuotaikų rinkoje priežastis?

Nuosavybės vertybiniams popieriams praėjusi savaitė buvo gera, panaši tendencija stebima ir įmonių paskolų rizikos priemokose. Pagrindinės teigiamas nuotaikas lėmusios priežastys buvo sumažėjęs neaiškumas dėl JAV prezidento rinkimų baigties, optimizmas dėl tolesnio ekonomikos pagyvėjimo ir teigiami ateinančio ketvirčio lūkesčiai.

Kas gero naujojo ketvirčio pradžioje?

Praėjusį ketvirtį įmonių pelno prognozės buvo nuolat taisomos į teigiamą pusę. Pastarosiomis savaitėmis užfiksuotas ne vienas teigiamo pelno ženklas, rodantis, kad paklausos kitimas buvo palankesnis nei tikėtasi, be to, įmonėms pavyko laikytis išlaidų drausmės. Aplinka antrąjį ketvirtį taip pat yra geresnė, t. y. stabilesnė, nei tikėtasi.

Trečiasis ketvirtis prasidės šią savaitę, o ateinančiomis savaitėmis galėsime susidaryti geresnį esamos padėties vaizdą.

Kodėl net ir neigiama pelno prognozė šiuo metu rinkoje yra teigiamas dalykas?

Pastaruoju metu trumpalaikės prognozės buvo pakoreguotos į teigiamą pusę, tačiau prognozės likusiai metų daliai vis dar yra neigiamos. Vis dėlto rinkoms labiau rūpi prognozių pokyčiai, kurie iš esmės buvo teigiami. Šiuo metu rinkoje tikimasi, kad įmonių veiklos rezultatai trečiąjį ketvirtį bus mažiau nei 20 proc. mažesni nei prieš metus. Sausio pradžioje buvo prognozuojama, kad rezultatai bus daugiau nei 30 proc. mažesni nei lyginamuoju laikotarpiu. Kitaip tariant, mažiau neigiamos prognozės ir buvo viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl pastarąjį pusmetį buvo fiksuojamas rinkų augimas.

Vis daugiau dėmesio bus skiriama tam, kaip keisis kitų metų pradžios prognozės – būtent dėl to šis ketvirtis ir yra įdomus. Jei trečiojo ketvirčio rezultatai bus geresni nei tikėtasi, bet šiuo metu ir taip gerų kitų metų prognozių daugiau nebegalima bus gerinti, teigiamas pelno prognozių pokyčių poveikis vertybinių popierių rinkai taps silpnesnis. Šiame kontekste bus įdomu stebėti, kaip bendrovės pristatinės savo ateities perspektyvas ir vertins savo veiklos plėtrą.

Kokia buvo pirmųjų Trumpo ir Bideno prezidentinių debatų ir Trumpui diagnozuotos koronaviruso infekcijos įtaka prezidento rinkimų kampanijai?

Apklausose Bidenas beveik 10 procentinių punktų pirmauja prieš Trumpą, o PredictIt, pavyzdžiui, prognozuoja Bidenui 67 proc. tikimybę laimėti rinkimus, o tai yra pakankamai didelis šansas, lyginant su esama JAV prezidento rinkimų situacija, kuriai įtakos greičiausiai turėjo Trumpo agresyvus elgesys debatų metu ir tai, kaip buvo sprendžiamas jo gydymo nuo koronaviruso infekcijos klausimas.

Tačiau neapsisprendusiųjų balsuotojų balsai ir JAV rinkimų sistema dar gali pateikti staigmenų. Pavyzdžiui, praeituose rinkimuose Hillary Clinton surinko absoliučią balsų daugumą, tačiau rinkikų balsai lėmė, kad prezidento rinkimus laimėjo Trumpas.

JAV tampa vis aiškiau, kad rinkimus laimės demokratai. Kokią įtaką jų pergalė turėtų rinkai?

Vis daugiau apklausų rezultatų rodo, kad prezidento rinkimus turėtų laimėti demokratai, o Senatas taip pat linksta į demokratų pusę. Tačiau padėtis Senate yra labiau įtempta nei prezidento rinkimuose ir šiuo metu prognozuojama, kad demokratai turės minimalią 1–3 vietų persvarą. Atrodo, kad Atstovų rūmuose taip pat toliau matysime demokratų persvarą. Pagal apklausų rezultatus prognozuojama aiški pergalė rinkimuose rinkai daro teigiamą poveikį, nes ji padeda sumažinti trumpalaikį politinį neaiškumą.

Laimėjus demokratams, greičiausiai taps tikėtina, kad kitais metais vėl bus grąžintas ekonomikos skatinimo priemonių paketas, tačiau tuo pat metu sumažės investuotojams palankios ilgalaikės mokesčių politikos tikimybė. Kita vertus, tolimojoje perspektyvoje greičiausiai bus galima tikėtis ir visuomenės pagyvėjimo.

Rinkimams pasibaigus, valdžia greičiausiai bus perduota tik kitų metų pradžioje, todėl, nepriklausomai nuo rinkimų baigties, Trumpo režimas liks valdžioje dar bent tris mėnesius. Dėl to rinkoje kyla neaiškumų, nepaisant to, kad Trumpo galimybės pralaimėjus rinkimus padaryti reikšmingą poveikį tokiu laikotarpiu ir yra nedidelės. Todėl, nepriklausomai nuo rinkimų rezultatų, rinkoje nederėtų tikėtis staigių teigiamų arba neigiamų pokyčių, kuriuos gali sukelti valdžios pasikeitimas.

Trumpas yra paskelbęs, kad ketvirtasis su koronaviruso krize susijęs skatinamųjų priemonių paketas nebus pristatytas iki rinkimų. Kodėl atrodo, kad padėtis (vėl) pasikeitė?

Vis dar yra diskutuojama apie galimybę iki rinkimų priimti skatinamųjų priemonių paketą. Respublikonai siūlo 1 200 mlrd. JAV dolerių paketą, tuo tarpu demokratai siekia patvirtinti didesnį – 2 200 mlrd. JAV dolerių dydžio paketą.

Svarbiausias tokio paketo aspektas – jis užtikrintų, kad nedarbo išmokas gaus maždaug 25 milijonai amerikiečių.

Respublikonai yra pasiūlę 400 dolerių savaitinę išmoką. Kita vertus, patvirtinus didesnį demokratų siūlomą paketą, nedarbo išmoką siektų 600 JAV dolerių.

Praeitą savaitę Trumpas pareiškė vis dar esąs pasirengęs derėtis dėl skatinamųjų priemonių paketo, nors dar tą pačią savaitę jis buvo paskelbęs, kad ketvirtasis su koronaviruso krize susijęs paketas iki rinkimų visai nepasirodys. Ankstesnės paramos programos, skirtos darbo netekusiems asmenims, dėl palūkanų krizės buvo nutrauktos rugsėjo pabaigoje.

Artėjantys rinkimai ir 25 milijonai tokių amerikiečių balsų greičiau taps stimulu pamėginti pasiekti susitarimą. Be to, vartojimas vietos rinkoje, sudarantis maždaug 70 proc. BVP, taip pat yra itin svarbus Jungtinių Valstijų ekonomikoje ir todėl spaudimas pasiekti sprendimą tik didėja. Rinkos atžvilgiu pasiekti sprendimą būtų naudinga dar ir dėl to, kad jis parodytų valstybės valdžios norą eiti į kompromisą ir gebėjimą dirbti tokiomis sąlygomis.


Similar articles