Rinkų apžvalga: Ar užbėgame įvykiams už akių?

allokaatio_marraskuu

Investavimo rinkose yra įprasta numatyti įvairius dalykus, tačiau, anot senos patarlės, neverta užbėgti įvykiams už akių. Panašu, kad dabar rinkos jau numato teigiamas permainas ekonomikos augimo perspektyvoje. Ar kalbama apie pagrįstą išankstinę nuojautą ar tai bandymas prognozuoti permainas užbėgant įvykiams už akių?

Investavimo rinkose yra įprasta numatyti įvairius dalykus, tačiau, anot senos patarlės, neverta užbėgti įvykiams už akių. Kalbant apie derybas dėl prekybos, rinkose jau kurį laiką kainos buvo nustatomos tikintis palankaus galutinio rezultato, bet dabar rinkos jau numato teigiamas permainas taip pat ir ekonomikos augimo perspektyvoje Ar kalbama apie pagrįstą išankstinę nuojautą ar tai bandymas prognozuoti permainas užbėgant įvykiams už akių?

Pavieniai teigiamų permainų ženklai

Pasaulio ekonomikos augimas lėtėja. Šiandien šių metų augimo prognozė yra +2,8 procento, tuo tarpu praėjusiais metais pasaulio ekonomika augo +3,6 procento. Prognozė buvo mažinama visus metus, o tai lėmė ir mažesnį prognozuojamą įmonių pajamų augimą. Tačiau spalio–lapkričio mėn. ekonomikos rodikliai, o vėliau ir skirtingų turto klasių kainodara pradėjo rodyti silpnus perspektyvaus augimo ženklus.

Šiemet smuko pirkimo vadybininkų indeksai, vertinantys įmonių pasitikėjimą ir istoriškai gerokai lenkiantys ekonomikos augimą, tačiau naujausi skaičiai atrodo išaugę tiek JAV, tiek Europoje (1 grafikas). Visą laiką vartotojų pasitikėjimas ekonomika išliko aukštame lygyje, ypač JAV.

Slide2

Kol kas sunku spręsti apie permainą iš pirkimo vadybininkų indeksų, tačiau panašių ženklų galima pastebėti ir investavimo rinkose. Po smarkaus smukimo metų pradžioje, infliacijos lūkesčiai tiek euro zonoje, tiek JAV stabilizavosi, o nuo spalio pradžios nežymiai pakilo. Kylančius infliacijos lūkesčius taip pat gali lemti ekspansyvesnė centrinių bankų pinigų politika, tačiau paprastai infliacijos lūkesčiai pakyla, kai gerėja ekonomikos augimo perspektyvos.

Kartu su infliacijos lūkesčiais nuo spalio mėnesio taip pat šiek tiek pakilo palūkanų normų lygis, kuris istoriškai taip pat yra stiprėjančio augimo ženklas (2 diagrama). Atitinkamai, akcijų rinkose pastebimi sektorių rotacijos požymiai, t. y. pereinama nuo šiuo metu aukštai vertinamų stabilių sektorių prie verslo ciklams jautrių žemiau vertinamų sektorių. Žaliavų rinkose aukso kainos nuo rugsėjo pradžios šiek tiek nukrito, o tai taip pat rodo padidėjusį investuotojų rizikos apetitą. Pirmiau pateikti pavyzdžiai, be abejo, yra pavieniai ženklai, tačiau, kai jie pastebimi tuo pačiu metu, labiau tikėtina, kad jie yra teisingi.

Nuolatinis pajamų augimas yra pagrindinė akcijų rinkų problema

Akcijų rinkų įvertinimo lygis šiek tiek viršija istorinį vidurkį, o akcijų kainų kilimas negali remtis vertinimo veiksnių padidėjimu. Taigi, akcijų kainų kilimui reikia nuolatinio pajamų augimo. Tačiau panašu, kad trečiąjį ketvirtį pajamų augimas tiek JAV, tiek Europoje yra artimas nuliui. Vis dėlto optimistai pabrėžia, kad artimo nuliui indekso lygio pajamų augimą daugiausia lemia palyginti su praėjusiais metais suprastėję energetikos ir žaliavų sektorių veiklos rezultatai. Kita vertus, energetikos bendrovių, o iš dalies ir žaliavų bendrovių veiklos rezultatus daugiausia lemia naftos kaina, kuri praėjusių metų trečiąjį ketvirtį buvo žymiai aukštesnė. Kituose verslo sektoriuose dažniausiai tęsėsi nuosaikus pajamų augimas.Slide4

Kitiems metams analitikai prognozuoja vėlgi drastišką pasaulinį beveik +10 procentų augimą, kuris atrodo pernelyg optimistiškas, nes tuo pačiu metu ekonomikos augimas lėtėja. Prognozės greičiausiai dar prastės. Tuo pat metu akcijų rinkos palankiai vertina derybų dėl prekybos galutinį rezultatą, bet viena Twitter žinutė gali viską pakeisti – trumpuoju laikotarpiu akcijų rinkose netikrumo netrūksta. Vykdydami investicijas nesiėmėme reikšmingo akcijų rizikos didinimo, tačiau išlaikėme šiek tiek nepakankamą svorį ir dėmesį sutelkėme į stabilesnes bendroves ir verslo sektorius. Numatyti galimą permainą yra sudėtinga, dėl to kantrus investuotojas, reaguodamas į permainą, verčiau šiek tiek vėluoja, nei per daug skuba. Vidutiniu laikotarpiu centrinių bankų ekspansyvesnė pinigų politika remia investavimą į akcijas.

Kritęs palūkanų normų lygis mažina lūkesčius dėl pelningumo

Didžiausi centriniai bankai šiais metais pakeitė savo pinigų politiką ekspansyvesne linkme ir dėl to pirmąjį pusmetį ir vasarą palūkanų normos sumažėjo. Tiems, kurie investavo į fiksuoto pajamingumo vertybinius popierius, krypties pakeitimas lėmė išskirtinį pelningumą, tačiau tikėtis panašaus pelningumo per ateinančius kelerius metus nėra realu, nes palūkanų normos kritimas atitinkamai reiškia lūkesčių dėl pelningumo susilpnėjimą. Norėdami pasirengti galimam staigiam palūkanų normos lygio padidėjimui, laikomės nuosaikesnės palūkanų normos rizikos nei rinkos indeksas. Mūsų nuomone, šiuo metu kompensacija investuotojui už papildomos palūkanų normos rizikos prisiėmimą yra menka. Iš tikrųjų, nuo spalio pradžios vyrauja atsargumas dėl palūkanų normų rizikos kylant palūkanų normoms.

Investuojant į fiksuoto pajamingumo vertybinius popierius, pagrindinis dėmesys skiriamas Šiaurės šalių įmonių obligacijoms, kurių pelningumo potencialą mes vis dar įžvelgiame žemyninėje Europoje. Spalio mėn. padidinome besivystančių rinkų obligacijų dalį. Po silpnų pelningumo rezultatų rugpjūčio – rugsėjo mėn. besivystančių rinkų obligacijos spalio mėn. gerai uždirbo daugiausia dėl vietinių valiutų sustiprėjimo. Jeigu bus pasiekta pažanga derybose dėl prekybos ir stabilizuosis pasaulio ekonomikos augimas, galima tikėtis, kad šis pagerėjimas tęsis.

Viena vertus, dėl žemo palūkanų normų lygio alternatyvios investicijos tampa palyginti patrauklesnės. Savo alternatyvių investicijų portfelyje mes sutelkėme dėmesį į alternatyvias fiksuoto pajamingumo investicijas, t.y. į nelistinguojamas obligacijas, kurių pelningumo lygio centrinio banko skatinimas nebuvo taip atspindėtas kaip obligacijų. Investuodami į nekilnojamąjį turtą, teikiame pirmenybę nekilnojamojo turto vystymo projektams. Naujas kapitalo investicijas atlikome atrankos būdu, nes tarp nelistinguojamų bendrovių taip pat yra gana aukštas vertinimo lygis.

TOPIAS KUKKASNIEMI, CAROLUS REINCKE


Similar articles