Rekordinis pelno sezonas JAV įmonėms

Viso pasaulio ekonomika toliau stabiliai auga ir šiais metais prognozuojama, kad BVP augimo tempai turėtų siekti 3,7 proc. Azijos ekonomikos augimas netgi šiek-tiek spartėja, o užimtumas JAV pasiekė aukščiausią lygį. Taip pat stabiliai auga ir Europos ekonomika – prognozuojama, kad šiais metais jos augimo tempai turėtų pasiekti maždaug 2,3 proc. Tačiau dėl pastaruoju metu išaugusio JAV dolerio kurso ir JAV toliau kylančių palūkanų virš daugelio besivystančių rinkų, kuriose fiksuojamas deficitas, ėmė telktis debesys. Iš kitos pusės, Vakarų bendrovėms sekasi itin gerai, o JAV pirmojo ketvirčio rezultatai pasiekė istoriškai aukštą lygį – lyginant su praėjusių metų rezultatu, įmonių pelnas išaugo net 23 proc. (Daugiau informacijos apie mūsų investicinių produktų padėtį esamoje situacijoje ieškokite mūsų Investicijų paskirstymo įžvalgoje).

JAV besitęsiantį palūkanų normų augimą lemia stabilūs ekonomikos rodikliai ir palengva didėjanti infliacija, kurią savo ruožtu sukelia kylantys atlyginimai. JAV centrinis bankas šiais metais jau kartą padidino savo pagrindinę palūkanų normą, o skaičiuojant kainas, atsižvelgiama į tai, kad šiais metais palūkanos turėtų būti didinamos dar tris kartus. JAV 10 metų vyriausybinių obligacijų norma jau viršijo 3 proc. ribą ir, kadangi trumpalaikių obligacijų normos išaugo labiau nei ilgalaikių ir trumpesnės trukmės (įskaitant 2 metų) obligacijų norma jau siekia 2,5 proc., skirtumas tarp ilgalaikių ir trumpalaikių vyriausybinių obligacijų (t. y. pelno kreivė) išsilygino. Žvelgiant į praeitį, toks pelno kreivės išsilyginimas visuomet būdavo vienas iš geriausių (jei ne geriausias) rodiklis, kad mūsų laukia ekonomikos nuosmukis. Anksčiau, kai pelno kreivė mažėjanti (t. y. kai trumpalaikių obligacijų palūkanos buvo didesnės nei ilgalaikių), galima buvo labai tiksliai prognozuoti ekonomikos nuosmukį.

Europoje padėtis yra kitokia – trumpalaikės palūkanos yra neigiamos, o ilgalaikės – vis dar nedidelės (2 metų apsikeitimo sandorių palūkanos sudaro -0,12 proc., 10 metų apsikeitimo sandorių palūkanos yra 1,02 proc.). ECB savo vertybinių popierių pirkimo programą pradės užbaiginėti tik metų gale, todėl pagal savo pagrindinės palūkanų normos politika jis dvejais metais atsilieka nuo JAV centrinio banko.

Pirmosios šių metų pirmojo ketvirčio pelno ataskaitos pasirodė balandį; lyginant su praėjusiais metais, JAV įmonių pelnas išaugo bemaž 23 proc. Tuo pat metu, pirmojo ketvirčio BVP augimo tempai JAV pasiekė 2,3 proc., kaip ir buvo prognozuota. Tačiau šiame regione galima stebėti tokį patį reiškinį, kuris fiksuojamas Europoje – atskiri ekonominiai rodikliai ir JAV buvo gerokai mažesni nei tikėtasi, o tai reiškia, kad rodikliai daugiau staiga neišaugs. Tai padeda nuosavybės vertybinių popierių rinkoms vystytis horizontaliai.

Europoje BVP augimo rodiklis pirmuoju ketvirčiu nekito ir buvo 0,4 proc., nors prognozuojama, kad šiais metais jis turėtų išaugti 2,3 proc. Pirmojo ketvirčio rezultatai Europoje buvo kuklesni nei JAV: užfiksuotas maždaug 5 proc. įmonių pelno augimas. Besivystančiose rinkose pelnas pirmuoju ketvirčiu, lyginant su praėjusių metų rezultatais, padidėjo apie 14 proc. Šio ketvirčio pelno rezultatas greičiausiai liks vienas iš geriausių JAV istorijoje. Kartelė kitų metų pirmajam ketvirčiui nustatyta aukštai. Apskritai, šiais metais prognozuojama, kad indeksui „S&P 500“ priklausančių bendrovių pelnas turėtų išaugti 20 proc., o tai yra labai geras rezultatas.

Juhani Lehtonen,
Fiksuotojo pajamingumo ir rinkos strategijos skyriaus vadovas

Pilna rinkų apžvalga (PDF, anglų k.)


Similar articles