Prasideda naujieji investiciniai metai – spartus pasaulio ekonomikos augimas turi teigiamos įtakos rinkoms

Šiuo metu sparčiai auga viso pasaulio ekonomika ir praktiškai visų EBPO šalių BVP, o daugelyje šalių jo augimo tempai netgi didėja. Prasidėjus naujiesiems investiciniams metams, jaučiama teigiama itin plataus ir stabilaus viso pasaulio ekonomikos augimo įtaka. Žinoma, į ją jau yra atsižvelgta pinigų rinkose, o 2017 m. užfiksuotas sparčiausias augimas nuo 2009 m. – indeksas „MSCI World All Country“ pakilo 19,8 proc. Dėl centrinių bankų vykdomos skatinamosios politikos ir ją lėmusios nedidelės infliacijos, palūkanų normos išliko palyginti žemos. Prasidedant naujiesiems metams, mūsų investicinių produktų pozicija pagal akcinio kapitalo lyginamąjį svorį yra neutrali.

Fiksuotojo pajamingumo rinkose metų pabaigoje užfiksuotas nedidelis palūkanų normų augimas. Tačiau, lyginant su esamu ekonomikos augimu, palūkanos Europoje ilguoju laikotarpiu išliko neįtikėtinai mažos. Nulinė infliacija yra veiksnys, dėl kurio Europos centriniai bankai tik dabar ir itin lėtai ima švelninti savo milžiniškas skatinamąsias priemones. Dėl to šiais metais mūsų gali laukti netikėtumas: dėl didėjančių atlyginimų, žaliavų kainų ir kitokių veiksnių infliacija gali padidėti, kas pakeistų ECB bazinės palūkanų normos kryptį (pirmąjį palūkanų normos didinimą planuojama įvykdyti 2019 m. viduryje). Dėl to išaugtų tiek trumpalaikės, tiek ir ilgalaikės palūkanų normos.

Įmonių obligacijų rinkose užfiksuotos didžiausios kada matytos grumtynės dėl emisijų išleidimo, banko paskolų ir obligacijų išpirkimo. Priemokos dėl kredito rizikos šio ciklo metu pasiekė dugną, o dėl mažos jų palūkanų normos mažėja ir įmonių išlaidos. Tai reiškia, kad investuotojai turėtų būti išrankesni, rinkdamiesi obligacijas. Mūsų nuomone, didžioji dalis įmonių obligacijų praėjusių metų gale buvo netinkamos investuoti.

Visame pasaulyje akcijų vertė pasiekė aukščiausią ribą nuo 2009 m., o indeksas „MSCI World All Country“ pernai išaugo 19,8 proc. JAV bendroji indekso „S&P 500“ grąža išaugo 21,8 proc., skaičiuojant doleriais, bet, nukritus šios valiutos kursui, eurais tepakilo 6,9 proc. (neskaitant rizikos draudimo). Tuo tarpu Europoje bendroji indekso „Stoxx 600“ grąža išaugo 10,6 proc. – tai reiškė, kad pagal investicijų rezultatus (eurais) Europa pagaliau pralenkė JAV.

Praėjusiais kalendoriniais metais vertybinių popierių kainų svyravimo rodiklis buvo antras nuo apačios JAV istorijoje, kadangi akcijų kainos kilo pakankamai sklandžiai. Tam teigiamos įtakos turėjo lūkesčiai dėl pajamų augimo: šiuo metu prognozuojama, kad, ženkliai sumažėjus pelno mokesčiui, indekso „S&P 500“ įmonių pajamos turėtų išaugti 11,5 proc., o Europos indekso „Stoxx 600“ bendrovių pajamos – 9 proc. Be to, buvo pagerintos pajamų besivystančių rinkų (BR) vertybinių popierių rinkose prognozės, o tai reiškia, kad pasaulio ekonomikos augimas ir teigiamos pajamų kitimo prognozės suteiks akcijų rinkoms stimulo naujųjų investicinių metų pradžioje.

Juhani Lehtonen,
Fiksuotojo pajamingumo ir rinkos strategijos skyriaus vadovas

Pilna rinkų apžvalga (PDF, anglų k.)


Similar articles