Pamiršk žmogų – būsi pamirštas pats

article (1)

Kiekvienas žino, kad informacija ir technologijos šiuo metu yra didžiulėje kryžkelėje. Skirtingais duomenimis, dėl darbų automatizacijos ir dirbtinio intelekto be darbo liks nuo 10 iki 50 proc. žmonių. Robotams, dirbtiniam intelektui ir kompiuteriams išmokstant atlikti vis sudėtingesnes funkcijas, keisis ne vienų pareigybių aprašymai.

Įmonių vadovams siunčiamose žinutėse pabrėžiama, kad jau pats laikas mokytis dirbtinio intelekto pagrindų ir taikyti juos ūkinėje–komercinėje veikloje. Priešingu atveju būsi pamirštas. Visa tai yra tiesa, tačiau be kvalifikuotų ir energingų vadovų bei darbuotojų jokie pokyčiai neįvyks. Dabar labiau nei bet kada derėtų aiškintis, kuo turi būti grindžiamas atlygis bei investuoti į žmones.

Būti kūrybingu, smalsiu, sugebėti naujai spręsti problemas, lanksčiai įgyvendinti pokyčius ir vadovautis bendrovės vertybėmis – tokie reikalavimai keliami ateities darbuotojui. Kyla pagunda darbo užmokestį vadinti slaptu ginklu, padėsiančiu įvykdyti didį ūkinės–komercinės veiklos pokytį. Tačiau sėkmingas atlygis tikrai nėra paslaptis ir yra visiškai skaidrus.

Kiekvienas darbuotojas privalo žinoti, ko iš jo tikimasi, kodėl ir už ką jis gauna atlygį. Atlygis didina darbuotojų motyvaciją ir skatina juos siekti tikslų, kurie privalo atitikti bendrovės tikslus ir vertybes.

Išsamaus tyrimo, kurį atliko Harvardo universitetas duomenimis, atsidavę darbuotojai pasiekia geriausių rezultatų ir sukelia mažiausią riziką. Savo ruožtu atsidavimas darbui atsiranda, kai bendrovėje egzistuoja pasitikėjimo atmosfera ir darbuotojams suteikiama galimybė sublizgėti. Nobelio prizo laureato Edmundo Phelpso sugalvotas terminas „masinis klestėjimas“ puikiai tinkai apibūdinti ir tokią ūkinę–komercinę veiklą.

Materialus ir nematerialus atlygis padeda puoselėti pasitikėjimo kultūrą. Jeigu materialus atlygis nepasiteisina, dėl jo nukenčia kitokie dalykai. Tikrą entuziazmą kursto nematerialūs veiksniai, pavyzdžiui, viešos pagyros ir skatinimas, galimybė tobulėti, taip pat darbo prasmė.

Technologijų bendrovės puikiai supranta bendrą darbuotojų ir technologijų svarbą verslui. Pavyzdžiui, viena iš pasaulinių technologijų milžinių leidžia visiems savo darbuotojams svarstyti ir dalintis idėjomis apie projektus, padėsiančius bendrovei įgyvendinti savo viziją. Darbuotojai vertina projektus, kuriuose jie nori dalyvauti ir patys nustato savo projekto grupių uždavinius. Pasiekti rezultatai turi įtakos tiek su darbo rezultatais susijusiam atlygiui, tiek darbo užmokesčiui.

Kad ir kokie poslinkiai įvyktų pasaulyje, žmonėms vis tiek teks pagrindinis vaidmuo.

 


Similar articles