Naujieji investiciniai metai prasidėjo gyvai – euro zonoje liovėsi mažėti palūkanos

Kaip tik šią akimirką yra koreguojamos pasaulio ekonomikos augimo prognozės – prognozuojami spartesni augimo tempai. Šiuo metu prognozuojama, kad sinchronizuotasis pasaulinis BVP turėtų išaugti iki 3,7 proc., o tai geriausias rodiklis, koks buvo užfiksuotas per aibę metų. Ekonomikos aplinka yra palanki augti, Europoje ėmė didėti palūkanų normos; be to, šiame regione prognozuojamas su augimu susijęs infliacijos padidėjimas. Atrodo, kad bendrovėms pavyksta uždirbti gero pelno – šiam reiškiniui papildomą postūmį suteikia JAV mokesčių reforma. Dėl sausį užfiksuoto vertybinių popierių kainų šuolio („MSCI World“ – 4,1 proc.) šių metų pradžia buvo galingiausia, kokią galima prisiminti. Tarp mūsų investicinių produktų akcijų lyginamasis svoris toliau yra neutralus (daugiau informacijos ieškokite mūsų Investicijų paskirstymo įžvalgose).

Pačioje metų pradžioje ėmė kilti palūkanų normos. Vokietijos vyriausybės 10 metų obligacijų palūkanų norma išaugo nuo +0,44 proc. metų pradžioje iki +0,68 proc. ir vis tiek liko nedidelė. Euro zonoje sausį vyriausybės obligacijų indeksas investuotojams atnešė 0,4 proc. nuostolį, o fiksuotųjų palūkanų normų rizikos įmonių obligacijų indeksas – 0,7 proc. nuostolį. Tai aiškiai rodo palūkanų normų rizikos trumpalaikį poveikį, kai pačios priemokos dėl kredito rizikos yra tokios mažos, kad negali atsverti neigiamos rinkos įtakos, kurią lemią didesnį kredito reitingą turinčių įmonių obligacijų palūkanų normų augimas. Euro zonos BVP 4-ą ketvirtį išaugo 0,6 proc., o visas 2017 m. augimo rodiklis siekė 2,4 proc. Ženklaus infliacijos augimo kol kas neužfiksuota, tačiau dėl nedidelio bendrojo poveikio, vasarą tikėtina, jog spaudoje gali pasirodyti pranešimų apie didesnį nei 2 proc. infliacijos rodiklį. Taigi, šiais metais ECB teks paaiškinti, kodėl pagrindinė palūkanų norma vis dar yra mažesnė nei nulis, tuo tarpu, kai ilgalaikių normų kritimo tendencija euro zonoje baigėsi.

Metų pradžia akcijų rinkose buvo itin gera. Sausį, JAV indeksas „S&P 500“ išaugo 5,7 proc. JAV doleriais, Europos indeksas „Stoxx 600“ – 1,6 proc. Taigi, pelno ataskaitų sezono pradžioje rinkos įgijo nemažą pagreitį, o pirmosios pelno prognozės buvo teigiamos. Kai maždaug pusė indeksui „S&P 500“ priklausančių bendrovių skelbs savo praėjusių metų pelno ataskaitas, JAV pelno augimo tempai bus išaugę net iki 15 proc., o tai yra ženkliai didesnis rodiklis nei tikėtasi (11,5 proc.).

JAV skubiai pakoreguotos šių metų pelno augimo prognozės, kurios šiuo metu siekia 15,7 proc. Dėl padėties JAV daugiau nei +2 proc. pakoreguotos ir pasaulinės pelno augimo prognozės, kadangi atrodo, kad ir kitose šalyse pelno ataskaitų sezonas bus sėkmingas. Vis vien, akcijų rinkose, kuriose sausį buvo stebimas augimas, vasario pradžioje užfiksuotas šioks-toks nuosmukis. Tai natūralu, turint omenyje, kokia stipri buvo augimo tendencija.

Juhani Lehtonen,
Fiksuotojo pajamingumo ir rinkos strategijos skyriaus vadovas

Pilna rinkų apžvalga (PDF, anglų k.)


Similar articles