Laikas optimizmui ar nusivylimui?

vaihtoehtoiset-sijoitukset-houkuttavat

2019 m. pasaulinės rinkos apžvalga ir 2020 m. perspektyva

Neapibrėžtumo metai

Dauguma investuotojų sutinka, kad nežinomybė (angl. uncertainty) yra viena iš didžiausių investicinių grąžų variklių. Esant išaugusiam neapibrėžtumui (t.y. aukštai rizikai), įprastai potencialus uždarbis seka iš paskos, tačiau daugelis išsigąsta ir vengia turėti reikalų su neramiomis rinkomis.

Per pastaruosius 12 mėnesių turėjome daugybę įvykių, tokių kaip Argentinos turto vertės staigus kritimas, socialiniai neramumai Lotynų Amerikoje, sukėlę nepasitikėjimą Brazilijos rinka, riaušės Honkonge, Prancūzijoje ir žinoma, Donaldo Trumpo balistinės ambicijos, išreikštos per socialinį tinklą “Twitter”, kurios dažnu atveju buvo sutiktos su aršia kritika ir atsakomaisiais veiksmais.

„Praėję metai bus prisimenami, kaip intensyvaus “akis už akį” prekybos karo
ir reikšmingos centrinių bankų įtakos laikas.“

Žaidimai „Akis už akį“

2019-ieji – tai D. Trumpo sukurti amerikietiškieji kalneliai. Pirmiausia išgirdome apie 2018 m. įvestų tarifų stabdymą, tuomet apie ketinimus dar daugiau padidinti muitų mokesčius ir galiausiai apie planus vykdyti prekybos derybas. Kas be ko, “akis už akį” veiksmai tęsėsi iki 2019 m. gruodžio 13 d., kuomet JAV ir Kinija paskelbė “pirmojo etapo susitarimą”, keletą dienų prieš įsigaliojant naujiems padidintiems tarifams. Nuolatinės naujienos apie prekybos derybas daugelį investuotojų vertė nerimauti ir privertė investicinį turtą perskirstyti į ypač saugias mažo pajamingumo rinkas, tokias kaip vyriausybės obligacijos.

Viena patikimiausių JAV ir Kinijos prekybos būklės stebėjimo priemonių tapo JAV dolerio ir Kinijos juanio valiutos kursas. Skirtingai nei kitoms valiutoms, Kinijos vyriausybė kiekvieną dieną nustato juanio vertę su 2% leidžiamais svyravimas. Kitaip tariant, tai Kinijos priemonė, suteikianti pranašumą blogėjant prekybos santykiams. Pavyzdžiui, jei JAV nuspręstų padidinti muitus Kinijos prekėms, Kinijos Liaudies Bankas gali dirbtinai sumažinti juanio vertę, taip skatinant eksporto apimtis ir gerinant prekybos balansą. Žemiau pateiktas grafikas (gr. 1) atspindi JAV ir Kinijos prekybos ryšį – kylantis valiutos kursas (didėjanti dolerio vertė juanio atžvilgiu) reiškia, kad prekybos derybos klostosi neigiama linkme (t.y. didesni tarifai, galimi atsakomieji veiksmai ir pan.) ir atvirkščiai. Valiutų kurso priemonė neabejotinai bus plačiai naudojama ir šiais metais.

1 gr. JAV dolerio ir Kinijos juanio valiutos kursas

1 gr. JAV dolerio ir Kinijos juanio valiutos kursas (šaltinis: Bloomberg, 2020.01.13)

Centrinių bankų iškilimas

Per pastaruosius keletą metų iš dėmesio centro nepasitraukė ir centriniai bankai. Praėjusiais metais JAV Federalinis Rezervų Bankas (FED)visiškai pakeitė savo veiksmų kursą, nutraukdamas savo palūkanų normų didinimo veiklą ir vietoje to nustatydamas kursą mažinti palūkanų normas dėl galimai pasikeitusio požiūrio į JAV ekonominį augimą. Nepaisant to, buvo pratęsta “pigių pinigų” era, kurią akcijų rinkų dalyviai sutiko teigiamai.

Kaip jau buvo minėta anksčiau, Kinijos Liaudies Bankas pirmą kartą nuo 2008 m. finansinės krizės leido juaniui nukristi iki 7 juanių už JAV dolerį, taip „kovodamas“ su D. Trumpo siekiu padidinti Kinijos prekių tarifus.

Europos Centrinis Bankas (ECB) taip pat priėmė sprendimą pratęsti nulinės palūkanų normos laikotarpį ir atnaujino savo turto pirkimo programą, kad, pasak ECB, „būtų galima palaikyti palankias likvidumo sąlygas ir pakankamą pinigų politikos skatinimą“. Tačiau tokie pareiškimai patraukė D. Trumpo dėmesį, ir jis pakomentavo, jog sprendimas „labai nesąžiningas Jungtinių Valstijų atžvilgiu!“, aiškiai nurodydamas, kad tai buvo siekis susilpninti eurą „palengvinant konkurenciją su JAV“. Tokios pastabos investuotojus dar kartą privertė suabejoti, ar Europa netaps sekančiu D. Trumpo prekybos taikiniu 2020-ais.

Sveiki atvykę į naująjį dešimtmetį!

Šiuo metų laiku ekonomistai ir investavimo guru tradiciškai pateikia savo prognozes, kas gali nutikti per ateinančius 12 mėnesių. Aš, žinoma, nesu joks guru, todėl peržiūriu faktus, įvairius ekonominius modelius ir informaciją, kurią surinkau per praėjusius metus, kad pateikčiau savo įžvalgas apie tai, ko galime tikėtis 2020 m.

Metai prasidėjo sprogimais, tikrąja to žodžio prasme. Pirmasis Trumpo dienotvarkės punktas – Irano karinio vado Qasemo Soleimani nužudymas per oro antskrydį. Šis veiksmas nebuvo paliktas be atsako. Po vos kelių dienų Iranas smogė kelioms JAV karinėms bazėms Irake, tenkindamas islamo režimo keršto troškimą. Tačiau 2020 m. sausio 8 d. D. Trumpas paskelbė, kad JAV nesiims tolesnių atsakomųjų veiksmų prieš Iraną, kadangi nukentėjusiose JAV karinėse bazėse nebuvo aukų. Tikimasi, kad tai nuramins įtampą Vidurio Rytuose ir tolimesnių karinių veiksmų nebus imamasi. Iranas šiuo metu yra kamuojamas vidinių problemų, tokių, kaip protestai prieš vyriausybę dėl per klaidą numušto keleivinio lėktuvo, pražudžiusio 176 gyvybes.

Politika, Ekonomika, ASV ir rinkos

Politiniu požiūriu, D. Trumpas ir toliau bus dėmesio centre. Jo nenuspėjami sprendimai dėl prekybos ir globalių santykių bus pagrindinė rinkos grąžos varomoji jėga. Pavyzdžiui, šių metų sausio 13 d. JAV iždo departamentas atsisakė savo pareiškimo, kuriuo Kinijai priskyrė valiutos manipuliatoriaus vardą. Manoma, kad šiuo gestu siekiama sušvelninti įtampą su Pekinu prieš šią savaitę pasirašant susitarimą sustabdyti prekybos karą. Šios žinios, žinoma, rinkos dalyvių buvo pasitiktos labai teigiamai ir privertė NASDAQ indeksą šoktelti 1%.

2020-ieji yra JAV prezidento rinkimų metai, ir bus įdomu stebėti, ar D. Trumpo apkaltos procesas veiks jo labui, ar atvirkščiai. Europoje aiški lyderystė nyksta, nes artėja Angelos Merkel eros pabaiga, o Emanuelis Macronas turi savo politinių problemų Prancūzijoje. Galiausiai, britai tęsia procesą dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos. Reikšminga Boriso Johnsono pergalė atskleidė, kad “švelnesnis“ Brexit susitarimas gali būti lengviau priimtas su didesniu konservatyviųjų Parlamento narių skaičiumi.

Žvelgiant iš pinigų politikos ir ekonominės perspektyvos, labai įmanoma, kad centriniai bankai ir toliau laikysis saugios pozicijos turėti žemas palūkanų normas, taip palaikant ekonomikos stabilumą ir augimą visame pasaulyje. Visgi, atsiradus ekonominių veiksnių pagerėjimo požymiams, tikimasi, kad pinigų politikos formuotojai parodys dantis (pvz., didins palūkanų normas). Šalims pademonstravus šiek tiek daugiau stabilizacijos, dabartinis pasaulinio ekonomikos augimo lūkestis 2020-iems metams yra 2,9% (2019 m. 2,8%). Atsižvelgiant į tai, kad JAV rinka visumoje buvo stabili, daugiau akių bus nukreipta į Europos gamybos sektoriaus plėtrą.

Mano nuomone, 2020-ieji nepateiks binarinio rezultato – krizė ar jokios krizės. Tikėtina, kad D. Trumpas bus “ramesnis” dėl prezidentinių lenktynių ir apkaltos proceso, o jei „pigių pinigų“ laikotarpis tęsis, ekonomikos klestėjimas bus pagrįsta pasekmė. Nepaisant Kinijos plėtros, padedančios siekti pasaulio ekonomikos supervalstybės posto, matomi prieštaringi signalai. Iš vienos pusės, palankios nuotaikos susidaro dėl Liaudies Banko teikiamos paramos nedidelėms įmonėms, mažinant kreditorių atsargų reikalavimo santykį. Kita vertus, bankas paprasčiausiai davė daugiau tablečių snūduriuojančiam drakonui. Kodėl? 2019 m. Kinijos įmonių įsipareigojimų neįvykdymas jau išaugo iki naujo rekordinio lygio. Galimybė suteikti rizikingesnių paskolų paprasčiausiai atideda neigiamą neveiksnių paskolų poveikį. Nepaisant to, tikimasi, kad Kinija ir toliau augs +6% BVP 2020 m.

Gr. 2 JAV recesijos tikimybė per ateinančius 12 mėn.

2 gr. JAV recesijos tikimybė per ateinančius 12 mėn. (šaltinis: Mandatum Life, FED (J. H. Wright, 2006), Bloomberg)

Viena iš prognozių, kurias norėčiau padaryti šiems metams ir naujajam dešimtmečiui, yra didėjanti ASV arba aplinkos, visuomenės ir valdymo (angl. ESG – Environment, Social and Governance) svarba. Globalioms aplinkos problemoms pastaraisiais metais buvo skirta daug dėmesio ir jis nesibaigs. Tai neišvengiama, kadangi kita karta – Gretos Thunberg karta – taps dominuojančia pasaulyje, o verslai turės prisitaikyti, norėdami atsiriekti dalį augančio turto. Viena iš pagrindinių šių verslų užduočių bus įvertinti, kaip augti ekologiškiau. Ar jie gali išleisti žaliąsias obligacijas? Ar jie gali tapti 100% priklausomi nuo atsinaujinančios energijos? Ar jie gali sumažinti anglies pėdsaką? Toms įmonėms bus ypatingai svarbu neprarasti potencialių klientų susidomėjimo jų paslaugomis dėl nesugebėjimo tapti ekologiškesnėmis.

„Globalioms aplinkos problemoms pastaraisiais metais buvo skirta daug dėmesio ir jis nesibaigs.“

Tai kaip su finansų rinkomis? Krizė ar ne, žmonės turės galvoti apie tai, kas tinka jų investiciniams portfeliams. Kol „saugios“ turto klasės, tokios kaip vyriausybės obligacijos, teikia ypač žemą pajamingumą, turime ieškoti geros kokybės besivystančių rinkų obligacijų, aukso ar valiutų, kurios mums suteiktų buferį padidėjusio neapibrėžtumo scenarijuje ir teiktų kiek aukštesnį pajamingumą. Aukso, kuris suprantamas kaip portfelio apsauga neapibrėžtu laikotarpiu, lyginamoji dalis pernai padidėjo beveik 18%, o rizikingo turto, pavyzdžiui, akcijų, dalis padidėjo 25% („MSCI World“ indeksas). Viena aišku, padidėjusios rizikos metu, ar tai politinė, ekonominė, ar pinigų politikos rizika, gerai subalansuotas portfelis gali padėti sumažinti pavojų ir padidinti vertę. Norint kontroliuoti riziką, tradicinės turto klasės (akcijos ir obligacijos) turi būti diversifikuojamos alternatyvomis (žaliavų, nekilnojamo turto, privačių akcijų/skolų investiciniai sprendimai).

3 gr. 5 metų tikėtinos grąžos atitinkamoms turto klasėms

3 gr. 5 metų tikėtinos grąžos atitinkamoms turto klasėms (šaltinis: Blackrock)

Santrauka

Tikėtina, kad 2020-ieji bus nuosaikesnė praėjusių metų versija. Nerimas dėl ekonomikos sulėtėjimo nyksta, “pigių pinigų” programos vis dar vykdomos, prekybos santykiai gerėja (bent jau kol kas taip atrodo), o investuotojai tobulina savo įgūdžius laviruoti per politinio neapibrėžtumo keliamas kliūtis, kurias daugiausia pastaruoju metu kuria D. Trumpas.

„Tikėtina, kad 2020-ieji bus nuosaikesnė praėjusių metų versija.“

Finansų rinkos atstovai sutaria, kad vyriausybės obligacijų paklausa gali sumažėti pereinant į aukštesnį pajamingumą turinčias skolos priemonės, tokias kaip geros kokybės besivystančių rinkų ar įmonių obligacijos. Nuosavybės vertybinių popierių grąžos atžvilgiu būtų naivu tikėtis, kad šie metai mums gali būti tokie patys įspūdingi kaip praėję. Visgi investuotojai yra linkę tikėtis tradiciškesnių atitinkamų ilgalaikių vidutinių grąžos skaičių.

Julius Poliakas
„Mandatum Life“
Investavimo skyriaus pardavimų vadovas

5F5A0681

 

 


Similar articles