Koronavirusas – priešnuodis nuo globalizacijos?

iStock_000029368272Large bicycle

„Artėja nauja mirtina liga, sukelsianti pasaulinę pandemiją,“ – taip 2018 m. balandį vykusiame Viršūnių susitikime dėl maliarijos kalbėjo bendrovės „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas. Jis prognozavo, kad naujos ligos protrūkis galėtų kilti kitą dešimtmetį. Deja, tam prireikė mažiau nei 2 metų. Gatesas pažymėjo, kad pasaulis nėra „pasirengęs pandemijai“ ir pasirodė „Netflix“ serialo „Explained“ serijoje pavadinimu „Kita pandemija“ (angl. The Next Pandemic). Izraelio istorikas ir populiariojo mokslo bestselerių „Sapiens“ ir „Homo Deus“ autorius Yuvalis Noah Hararis taip pat aiškino, kad „per pastarąjį šimtmetį žmonija padarė neįmanomą ir pažabojo badą, marą ir karą.“ Nors dėl savo technologinės pažangos badą ir karą (bent jau fizinį) mums beveik pavyko įveikti, mirtį sėjantys virusai vis dar yra problema.

Pastaruoju metu atsiradęs koronavirusas išplito eksponentiškai – šiuo metu yra pranešta apie daugiau nei 40 700 atvejų, o mirčių skaičius išaugo iki 1 775 (2020 m. vasario 17 d. duomenimis). Nors Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) aiškina, kad reikšmingų koronaviruso mutacijų kol kas nėra užfiksuota, ateinančios kelios dienos bus itin svarbios siekiant tiksliau įvertinti viruso rimtumą ir priimti sprendimą dėl tinkamiausios veiksmų strategijos. Tačiau nėra abejonių, kad šis virusas turės įtakos pasaulio ekonomikoms ir rinkoms.

„Kinijos ekonomika neišvengiamai pajus tokios precedento neturinčios mirtinos krizės pasekmes.“

Kinijos ekonomika neišvengiamai pajus tokios precedento neturinčios mirtinos krizės pasekmes. Kadangi laikinai užsidaro vis daugiau įmonių, dėl mažėjančių mažmeninės prekybos pozicijų BVP augimo tempai pirmuosius du naujojo dešimtmečio ketvirčius sulėtės iki 3,5–5,0 proc. (vidurkis sudaro 6 proc.). Analitikų vertinimu, pasaulio ekonomikos augimas sulėtės nuo 0,1 iki 0,2 proc. punkto, jei per ateinančias savaites naujų koronaviruso atvejų skaičius ženkliai nedidės, kaip teigia Kinijos valdžia.

Žvelgiant giliau, Hubėjaus provincija ir Vuhano miestas yra didžiausias Kinijos transporto centras. Čia veikia aibė tarptautinių ir vietos įmonių. Pavojus kyla tiek tiekimo sistemoms, tiek įvairių prekių pasiūlos ir paklausos stabilumui. Prekių pasiūlai sumažėjus (bent jau artimiausioje perspektyvoje), o paklausos lygiui nepakitus (jei visi kiti veiksniai lieka tokie patys), prognozuojamas kainų kilimas, t. y. padidės infliacija, tačiau jei šis reiškinys bus trumpalaikis, centriniai bankai greičiausiai nepuls didinti palūkanų normų. Priešingai – Kinijos centrinis bankas pranešė, jog atliks daugiau skatinamųjų veiksmų kovojant su neišvengiamu ekonomikos sulėtėjimu. Negana to, Kinijos liaudies, bankas siekdamas atgaivinti ekonomiką pirmadienį (2020 m. vasario 17 d.) sumažino palūkanų normas.

Vieno iš didžiausių automobilių gamintojų Kinijoje bendrovės „Dongfeng“ akcijų vertė nuo metų pradžios nukrito daugiau nei 15 proc. Riziką patiria ir tokie pasaulinės rinkos dalyviai kaip „Peugeot“, „Honda“ ir „Nissan“, kurių padaliniai yra nuo viruso labiausiai nukentėjusiame regione. Vuhano mieste Hubėjaus provincijoje veikia ir JAV bendrovės „Apple“ bei Kinijos bendrovės „Xiaomi“ padaliniai – bendrovės „Apple“ vadovo Timo Cooko teigimu, „dėl atsargumo“ laikinai uždaromos bendrovės parduotuvės ir biurai Kinijoje, o tai greičiausiai turės šiokios tokios įtakos bendrovės pelnui.

Šaltinis: Bloomberg, 2020 Vasario 14 d.

Šaltinis: Bloomberg, 2020 Vasario 14 d.

Kalbant apie biržos prekes, labiausiai poveikį pajuto naftos kaina (nuo metų pradžios iki 2020 m. vasario 14 d. kritusi 10,8 proc.). Galime manyti, kad apribojus keliones, laikinai uždarant gamyklas, o žmonėms neišeinant iš savo namų, artimiausiu metu naftos paklausa turėtų sumažėti. Įdomu tai, kad naftos paklausa Kinijoje jau dabar yra nukritusi maždaug 3 mln. barelių per dieną. O tai yra 20 proc. viso suvartojamo Kinijos kiekio! Sunkumų patiria ir statybų sektorius, dėl ko krito vario ir plieno kainos (atitinkamai 7,1 proc. ir 6,3 proc.). Tačiau nenuostabu, kad didėjant neapibrėžtumui, kyla ir aukso kainos, nuo metų pradžios išaugusios 4,4 proc.

„Globalizacijai šiais metais teks įveikti išbandymą.“

Globalizacijai šiais metais teks įveikti išbandymą. Dėl nustatomų barjerų, kuriais siekiama užkirsti kelią virusui plisti, tampa vis sunkiau užtikrinti sklandų tiekimo sistemų darbą, o dėl to kyla pavojus tarptautinei prekybai. Indonezija tapo viena iš pirmųjų šalių, uždraudusių gyvų gyvulių importą iš Kinijos, taip pat planuojama uždrausti ir daugiau prekių. Tačiau turbūt labiausiai nukentės turizmo sektorius. Nepažabojus viruso, riziką patirs atostogų paslaugų teikėjai, viešbučių tinklai, oro transporto ir kitos bendrovės.

Kita vertus, saugesnio turto, tokio kaip vyriausybinių obligacijų ir aukso (kaip jau minėta), paklausa (taigi ir kainos) turėtų didėti. Tačiau Kinijos liaudies bankas planuoja išleisti daugiau pinigų (maždaug 71 mlrd. JAV dolerių), siekdamas užtikrinti bankų likvidumą ir tokiu būdu sumažinti tarpbankinio skolinimo normas ir paskatinti išlaidas.

Bet ar gali dėl baimės, kad visas pasaulis užsikrės, virš finansinių rinkų iškilti debesis? Žiurkės metų pradžia buvo itin pesimistiška – Kinijos akcijų indeksas „CSI 300“ pirmąją dieną sumažėjo net 9,1 proc., o tai buvo prasčiausias metų pagal mėnulio kalendorių pradžios rezultatas per beveik 13 metų. Bet ar tai yra pasaulinio nuosmukio pradžia, ar tik neeilinė galimybė gerokai pigiau investuoti į nuolat augančią rinką, t. y. pirkti turtą, kai jo vertė krenta?

Šaltinis: Bloomberg, 2020 Vasario 14 d.

Šaltinis: Bloomberg, 2020 Vasario 14 d.

Kaip elgtis šiuo metu, kol kas nėra aišku. Prekiautojai, 2019 ir 2020 m. pradžioje pirkę vertę prarandantį turtą, manydami, kad šis šokas tėra laikinas ir ištaisomas, o antrąją Naujųjų metų pagal mėnulio kalendorių dieną įsigiję indekso „CSI 300“ akcijų, sugebėjo gauti 2,64 proc. grąžą. Kitų investuotojų, pasirinkusių tokias „saugesnes“ turto klases, kaip auksas, grąža nuo metų pradžios buvo didesnė nei 4,4 proc. (2020 m. vasario 14 d. duomenimis). Tačiau, kol pamatysime, kad Kinijos valdžia geba sutramdyti epidemiją, konkrečią strategiją pasirinkti nėra lengva.

Praeityje kilusios panašios epidemijos neturėjo didelės įtakos rinkos rezultatams. Pavyzdžiui, SARS epidemijos 2002–2003 m., kiaulių gripo epidemijos 2009 m., Artimųjų Rytų kvėpavimo takų sindromo (MERA) epidemijos 2013 m. ir ebolos viruso protrūkio 2014 m. metu pasaulio vertybinių popierių rinkos atsigavo nepraėjus pusei metų po epidemijos pabaigos.

Julius Poliakas
„Mandatum Life“
Investavimo skyriaus pardavimų vadovas

5F5A0681


Similar articles