Kokia plėtros Kinijoje įtaka investuotojams?

hiina-768x390

Kinijos, kaip pasaulio plėtros varomosios jėgos, vaidmens nuvertinti nederėtų. Pastaraisiais dešimtmečiais šios šalies indėlis į pasaulio plėtrą ženkliai išaugo.

„Investuotojų požiūriu, egzistuoja daugybę priežasčių, dėl kurių reikėtų atidžiai stebėti padėtį Kinijoje. Ji leidžia suprasti, kuria kryptimi pasuks pasaulio ekonomika, kadangi Kinija turi didelės įtakos pasaulinei plėtrai ir nuotaikoms rinkose,“ – teigia bendrovės „Mandatum Life“ Mišrių turto klasių sprendimų skyriaus vadovas Carolus Reincke.

Poveikis jaučiamas net Skandinavijoje

Sąmyšis dėl Kinijos akcijų turėjo įtakos pasaulio vertybinių popierių rinkoms, ypač 2015–2016 m., kai visame pasaulyje susirūpinta šalies augimo perspektyva . Kinijos juanio ir JAV dolerio kursas krito, o investuotojų likviduojamų pozicijų ir išimamo kapitalo srautų mastas buvo jaučiamas viso pasaulio kapitalo rinkose.

„Kinijos finansų krizė pasiekė Europos vertybinių popierių rinkas, įskaitant Skandinavijos šalis. Azija yra pagrindinė Europos bendrovių eksporto kryptis,“ – pabrėžia Reincke.

Kinijos aplinkosaugos problemos
ir toliau reikalauja milžiniškų investicijų

Praeityje rinkose kilusią sumaištį iš esmės paaiškina, kaip pristatoma Kinijos ekonominė politika, o dar plačiau – pradėta vykdyti didelio masto Kinijos struktūriniai pokyčiai. Turint omenyje restruktūrizavimą, nieko naujo ar nuostabaus, kad Kinijos ekonomikos kilimo modelis palaipsniui lėtėja.

„Šalies ūkio augima ilgą laiką lėmė tradicinės pramonės sektoriai, statybų ir infrastruktūros projektai, tačiau ekonomikos banga pakeitė kryptį ir pasuko link namų ūkių prekių ir paslaugų vartojimo. Taigi naujuoju plėtros varikliu tampa vartotojų paklausa.“

Aplinkosaugos problemos verčia daryti pokyčius

19 -ame partijos suvažiavime Generalinio sekretoriaus Xin’o pristatytas pranešimas iš esmės patvirtino ankstesnes prognozes, kad Kinija ir ateityje investuos į savo plataus masto aplinkos apsaugos infrastruktūrą.

„Tai reiškia, kad bus daugiau investuojama į atsinaujinančią energetiką ir novatoriškų technologijų kūrimą. Tradicinės gamybos ir aplinką teršiančios pramonės šakų dalis šalies ekonomikai sumažės,“ – aiškina Reincke.

Žinoma, dėl to gali nukentėti darbo vietos ir į tai būtina atsižvelgti. Prognozuojama, kad turėtų pradėti augti vartojimo prekių, technologijų, minimalaus anglies emisijų kiekio, dalijimosi ir paslaugų ekonomikos sektoriai.

Svarbų vaidmenį vaidina politinė aplinka

Kinijos centrinė valdžia ir ypač valstybinės įmonės daro milžinišką įtaką šalies ekonominiam varikliui.

„Vyriausybės penkmečio planas daug pasako apie tai, kokia bus tolimesnė Kinijos ekonomikos raida. Kinijos ekonomikos augimą užtikrinti padėjo bemaž 15 proc. svertinis deficitas BVP atžvilgiu. Vien dėl Kinijos įmonių obligacijų emisijų pasaulinė obligacijų rinka išaugo 80 proc.,“ – nurodo Reincke.

Reincke teigimu, investuotojai mano, kad politinė rizika Kinijoje yra didesnė nei vakarų šalyse. Kinijos požiūris į visuomenę ir jos praktiką smarkiai skiriasi nuo vakarietiškojo.

„Pasaulio rinkose Kinija traktuojama įtariai sarkastiškai, kartais pernelyg akcentuojamos smulkmenos. Tai galbūt sąlygoja pasitikėjimo trūkumą skelbiamais šalies ekonominiais rodikliais“ – svarsto Reincke.article

Tačiau Generalinio sekretoriaus Xin‘o politinė pozicija yra neįtikėtinai stabili. Tvirtas centrinės valdžios pagrindas rinkėjų tarpe, investuotojams sąlygoja mažesnę riziką.

„Valdžios vientisumas leido nurimti kapitalo rinkoms, kadangi, kalbant apie investicijas, politinis stabilumas visuomet yra geriau nei jo stoka,“ – aiškina Reincke.

Kinijos vidaus politikoje šiuo metu susiduriama su didžiuosiuose miestuose išaugusiu būsto kainų burbulu. Dėl to sulėtėjo miestų plėtra, išryškėja nelygybė tarp regionų. Savo politiniame pranešime Xi Jinping‘as nurodė, kad „namai yra skirti gyventi, o ne spekuliuoti“.

„Šį burbulą iš esmės sukėlė investicijos į būstą sandorius finansuojant hipotekos paskolomis. Tai reiškia, kad ateityje tokių paskolų bus suteikiama mažiau,“ – teigia Reincke.

Svarbus užsibrėžtas augimo tikslas

Pabaigai svarbu paminėta, kad Xi Jinping‘as savo kalboje tyčia neužsiminė apie planuojamą BVP augimo tempą– tai reiškia, kad artimiausiu metu plėtra Kinijoje nebus orientuotą į skaičius.

„Tai rodo didesnį lankstumą ir norą į ekonomiką pažvelgti iš visų pusių. Investuotojai turėtų turėti tai omenyje, kadangi Kinijos tiesioginis vaidmuo skatinant pasaulio ekonomikos plėtrą yra didesnis nei bet kada.“

Naujausias prognozuojamas metinis plėtros rodiklis siekė 6,5 proc. Jei Kinijos ekonomikoje prasidėtų nuosmukis, tai reikštų, kad pasaulinis investicinis klimatas ženkliai atvėstų.

„Kol kas nėra jokių ženklų, kad tai būtų neišvengiama,“ sako Reincke.

Kinijai tenkanti pasaulio ekonomikos dalis, 1980–2016 m.

2

 


Similar articles