Kas valdo laiką, tas valdo ir riziką – kodėl investuojant laikas toks svarbus?

maaliskuun-blogi-1280x720

Jei turėtume neribotą kiekį laiko, galėtume prisiimti didelę riziką ir, atitinkamai, gauti didžiulės grąžos. Deja, laikas – ribotas išteklius, bet investuojant ilguoju laikotarpiu jo atsiranda kur kas daugiau.

Galimybės ir rizika žengia koja kojon. Neįtikėtina, bet žodis „rizika“ yra kilęs iš senojo italų kalbos žodžio risicare – drįsti. Investavimą taip pat galima apibūdinti kaip protingą galimybę rizikuoti, siekiant sukaupti kapitalo. Daugumoje atveju, galimybė gauti didesnės grąžos taip pat reiškia, kad teks labiau rizikuoti. Todėl investuoti – tai iš esmės valdyti riziką ir vertinti tikimybes. Šiame versle karaliauja laikas.

Dar 1713 m. išleistoje savo knygoje Šveicarų matematikas ir vienas iš matematinės statistikos pradininkų Jacobas Bernoullis aprašė didelių skaičių dėsnį. Šis dėsnis teigia, kad didėjant pakartojimų skaičiui, didėja ir laukiamo galutinio rezultato tikimybė. Štai įprastas pavyzdys su moneta – esant nedideliam pakartojimų skaičiui, tarkime metant monetą dešimt kartų, gali būti taip, kad devynis kartus iškris herbas, o vieną kartą – skaičius. Arba tris kartus herbas ir septynis kartus skaičius, o galbūt 10 kartų herbas arba 10 kartų skaičius. Taigi, jeigu pakartojimų nėra daug, galutinio varianto tikimybės vidurkis gali smarkiai skirtis. Bet jeigu metimų skaičius būtų gerokai didesnis, tarkime vienas šimtas ar net tūkstantis, tikimybė, kad 50 proc. kartų iškris skaičius arba herbas, tampa vis didesnė. Taigi, galutinis rezultatas darosi vis labiau toks, kokio tikėtasi.

Todėl investuoti – tai iš esmės valdyti riziką ir vertinti tikimybes. Šiame versle karaliauja laikas.

Šį reiškinį galima pasitelkti, pavyzdžiui, norint tiksliai apskaičiuoti, kiek vaikų gims šalyje kitais metais arba smiginio taškų vidurkį. Investuotojui jis yra svarbus, nes pagal didelių skaičių dėsnį investicijų horizontui tolstant, netikrumas dėl laukiamos gerai suformuoto portfelio grąžos mažėja. Arba, kitaip tariant, kuo ilgesnis investicijos laikotarpis, tuo mažiau neaiškumo dėl laukiamo rezultato. Tai – didelis stimulas būti kantriam užsiimant bet kokia investavimo veikla.

Valdyti laiką yra svarbu ne tik norint gauti laukiamos grąžos – tai yra lemiamas veiksnys ir valdant riziką.

Charleso Darwino pusbrolis Francis Galtonas priklausė anglų aukštesniajai klasei ir turėjo liguistą potraukį viską matuoti ir vertinti. Jis vertindavo aplinkinių išvaizdą ir elgesį, matuodavo jų intelektą ir norėjo įrodyti paveldėjimo svarbą siekiant tobulumo. Taip jis sukūrė regreso analizę, tapusia pagrindiniu beveik visose mokslo šakose taikomų tyrimo metodu. Tuo pačiu jis atrado, kad nukrypus nuo ilgalaikės tendencijos galima būti tikru, kad tokia būsena yra trumpalaikė ir netrukus bus sugrįžta prie pirminės tendencijos. „Tendencija – tavo bičiulis.“ Ši taisyklė skatina investuotojus būti kantrius ir ją derėtų atminti ypač šiais laikais.

Nukrypę nuo ilgalaikės tendencijos, galite būti tikri, kad tokia būsena yra trumpalaikė ir netrukus vėl grįšite į senąją vagą.

Jei visi turėtume neribotą laiko kiekį, tiek kiekvienas iš mūsų, tiek visi kartu galėtume prisiimti neįtikėtinai didelę riziką. Deja, laiko, kaip ir bet kurio kito ištekliaus, kiekis yra ribotas. Būtent todėl mes – tiek pavieniai asmenys, tiek bendruomenės – privalome į riziką žvelgti visiškai kitaip. Todėl investuotojų laukia sudėtingas, bet įdomus uždavinys išsiaiškinti, kaip galima kuo geriau išnaudoti šį ribotą išteklių ir kaip galima labiau padidinti investuotą kapitalą.
Niekas neturi neriboto laiko kiekio, bet investuojant ilguoju laikotarpiu jo atsiranda kur kas daugiau.

CAROLUS REINCKE


Similar articles