Investiciniai metai baigiasi pozityvia gaida

Pasaulio ekonomikos augimo tempai toliau yra teigiami, o pats augimas – sinchroninis. BVP auga praktiškai visose EBPO šalyse, o kai kuriuose iš jų šio rodiklio augimas netgi spartėja. Į tai finansinėse rinkose jau kuris laikas buvo atsižvelgiama, o tai reiškia, kad tokia rinkų raida turėjo teigiamos įtakos beveik visus šiuos metus. JAV akcijų rinkose indeksas „S&P 500“ išaugo 20,5 proc. (JAV doleriais), tačiau, valiutai susilpnėjus, investicijų eurais grąža iki lapkričio pabaigos išaugo vos 6,9 proc. Europos vertybinių popierių indekso „Stoxx 600“ vertė nuo metų pradžios padidėjo 11 proc. Akcijų rinkų lyginamasis svoris mūsų investicinių produktų portfelyje toliau yra neutralus, be to, šiais metais realizavome nedidelę dalį investicijų, siekdami kompensuoti teigiamą kylančių vertybinių popierių kainų poveikį mūsų portfeliui (daugiau informacijos rasite mūsų Investicijų paskirstymo įžvalgoje).

Lapkritį palūkanų normų svyravimai buvo nereikšmingi tiek JAV, tiek Europoje. Jokių didesnių pokyčių neįvyko ir centrinių bankų politikos gairėse. JAV centrinis bankas gruodį toliau didina savo palūkanų normas ir tikėtina, kad kitais metais jos bus padidintos dar du ar tris kartus. Pastaruoju metu kiek sumažėjus ilgalaikėms palūkanų normoms, pelno kreivė JAV išsilygino ir leidžia tikėtis, kad rinkų ekonominis aktyvumas sumažės ar net ims kristi jų augimo tempai. Tačiau tikrosios ekonomikos augimo perspektyvos vis dar yra pakankamai geros, kadangi dėl nedarbo lygio ir bendrovių pasitikėjimo koeficientų šio ciklo rodikliai toliau išlieka aukšti.

Įmonių obligacijų rinkose liovėsi mažėti priemokos dėl kredito rizikos ir dėl to padėtis rinkose šiek-tiek aprimo. Pasibaigus laikotarpiui, kuriuo skelbiamas 3 ketvirčio pelnas, bendrovės toliau aktyviai ėjo į pirmines rinkas ir buvo įvykdyta daugybė naujų obligacijų emisijų (Šiaurės šalyse taip pat). Tačiau vis dar yra prasmės būti išrankiems, kadangi, mūsų nuomone, esant mažoms priemokoms dėl kredito rizikos ir mažoms palūkanų normoms, pelnas būna toks, kad investuoti nebeapsimoka.

Vėlgi, JAV akcijų rinkos pasiekė rekordines aukštumas – tai lėmė ir geri laikotarpio, kuriuo skelbiamas praėjusio laikotarpio pelnas, rezultatai. Ateinančių metų prognozės dėl Europos bendrovių buvo kiek pakoreguotos į teigiamą pusę ir šiuo metu siekia +9 proc., tačiau JAV pastarosiomis savaitėmis prognozės praktiškai nekito ir šiuo metu sudaro +11 proc. Šiuo metu prognozuojama kiek didesnė nei pirmiau manyta apyvarta Vakarų rinkose – +5,4 proc. JAV ir +3,5 proc. Europoje. JAV toliau vykdoma mokesčių reforma ir rinkose tikimasi pagerėjimo, ypač kalbant apie bendrovių padėtį. Bankų sektoriui teigiamą poveikį turėjo ir dabartinės valdžios planuose numatyta galimybė sušvelninti finansų sektoriaus priežiūrą. Apskritai, nežiūrint į akcijų rinkos kainų augimą, pajamų augimas turėjo teigiamos įtakos akcijoms visame pasaulyje.

Juhani Lehtonen,
Fiksuotojo pajamingumo ir rinkos strategijos skyriaus vadovas

Pilna rinkų apžvalga (PDF, anglų k.)


Similar articles