Ilgiausiai JAV istorijoje besitęsiantis „bulių rinkos“ pagyvėjimas

Rugpjūčio pabaigoje akcijų rinkose baigėsi ilgiausias JAV istorijoje „bulių rinkos“ pagyvėjimo laikotarpis. Per šį po finansinės krizės prasidėjusį ir devynerius metus ir penkis mėnesius trukusį laikotarpį indeksas „S&P 500“ pasiekė aukščiausią visų laikų lygį. Prireiks dar kelių mėnesių, kol tikrosios ekonomikos ciklas pasieks tokį lygį. Beje, antrojo ketvirčio pelno rezultatai paskatino akcijų kainų augimą, todėl šiuo metu padėtis JAV akcijų rinkose yra geresnė nei kitose pasaulio šalyse, net vertinant istoriniu požiūriu. JAV ekonomika veikia pilnu pajėgumu (šiuo metu BVP augimo tempai siekia maždaug 4 proc.), ir jokio reikšmingesnio infliacijos augimo kol kas nėra pastebėta. Daugiau informacijos apie mūsų investicinių produktų padėtį esamoje situacijoje rasite mūsų Investicijų paskirstymo įžvalgoje.

Po švenčių fiksuotojo pajamingumo rinkose neužfiksuota jokių didesnių įvykių. Rugsėjį ECB toliau sieks savo balansui nupirkti 30 mlrd. eurų vertės obligacijų, tačiau ši suma iki metų pabaigos bus mažinama iki 15 mlrd. eurų per mėnesį. Jei viskas vyks pagal grafiką, metų pabaigoje pirkimo programa bus sustabdyta. Tačiau iki pirmojo palūkanų padidinimo dar yra laiko – nemanome, kad ECB turėtų imtis kokių veiksmų šiuo atžvilgiu iki 2019 m. rudens. Euro zonos infliacija po truputį pradeda augti ir artėti prie ECB nustatyto 2 proc. planinio rodiklio. Kadangi prognozės dėl infliacijos vis dar yra nuosaikios, o atsiskaitymams daromas spaudimas yra kontroliuojamas, ECB neskuba pradėti naujo palūkanų didinimo ciklo.

Norvegijoje ir Švedijoje palūkanų normų didinimo ciklas prasidės anksčiau nei euro zonoje. Mažėjant dolerio likvidumui ir investuotojams nerimaujant dėl aukšto JAV dolerio kurso, besivystančios fiksuotojo pajamingumo rinkos (besivystančios rinkos, BR) toliau patiria spaudimą. Kol kas jokių didelės apimties BR fiksuotojo pajamingumo fondų išpirkimo sandorių nėra vykdoma. Pagrindinis įmonių obligacijų rinkų scenarijus nepakito; priemokos dėl kredito rizikos bendrajame kontekste vis dar yra nedidelės, o indekso lygio palūkanų rizika yra ženkli, palyginti su priemokų dėl kredito rizikos sukeltu slopinamuoju efektu. Būtent todėl šiuo metu palankiau vertiname aktyvų palūkanų normos valdymą ir investicijas į trumpalaikę palūkanų normos riziką (trukmę).

Rugsėjo viduryje suėjo dešimt metų nuo to laiko, kai bankas „Lehman Brothers“ paskelbė bankrotą. Minint šią sukaktį, akcijų rinkose užfiksuotas naujas rekordas – ilgiausiai JAV istorijoje besitęsiantis „bulių rinkos“ pagyvėjimas. Ypač šiais metais JAV akcijų rinkų rodikliai buvo akivaizdžiai geresni nei pagrindiniai Europos indeksai ir besivystančių vertybinių popierių rinkų rezultatai. Tiesą sakant, su JAV vertybinių popierių rinkų rodikliais vietos valiuta galėjo lygintis tik Indijos rinka ir pagrindinis Helsinkio indeksas.

Įmonių pelnas JAV stabiliai tebeauga. Šiais metais prognozuojamas 23 proc. augimas, palyginti su 2017 m. rezultatais. Europos įmonių pelnas buvo ne toks didelis, tačiau šiais metais vis dar prognozuojamas 8 proc. augimas. Rinkos prognozės dėl BR įmonių pelno buvo pakoreguotos į neigiamą pusę, tačiau šiais metais vis dar tikimasi 15 proc. sieksiančio augimo. Prekybos karo retorika eskaluojama kiekvieną minutę, o Kinijos ir JAV derybos stovi vietoje. Mūsų nuomone, nerealu, kad bus rastas greitas sprendimas – dėl to virš besivystančių valstybių pakibo tamsūs debesys, kurie artimiausiu metu neturėtų išsisklaidyti. JAV centriniam bankui toliau didinant palūkanų normas ir dolerio kursui kylant, dideles skolas turinčios ir nuo užsienio finansavimo priklausomos BR šalys toliau patiria spaudimą.

Juhani Lehtonen,
Fiksuotojo pajamingumo ir rinkos strategijos skyriaus vadovas

Pilna rinkų apžvalga (PDF, anglų k.)


Similar articles