Bendrovių pasitikėjimo indekso rekordai jau praeityje, augimo perspektyvos vis dar yra neblogos

Esama pasaulinės ekonomikos augimo padėtis leidžia tikėtis, kad šiais metais BVP augimo tempai sudarys 3,7 proc., tačiau atrodo, kad bendrovių pasitikėjimo indekso pasiektos aukštumos – praeities dalykas. Savaime suprantama, tyrimų rezultatai negali būti vis geresni ir geresni be paliovos. Priemokų dėl kredito rizikos augimas yra glaudžiai susijęs su faktine grąža ir veikla, todėl šiuos rodiklius būtina stebėti. Bendrovių pajamų augimo perspektyvos vis dar yra puikios: prognozuojama, kad JAV augimo rodiklis šiais metais sudarys net 19,5 proc. Tarp mūsų investicinių produktų, akcijų lyginamasis svoris šiuo metu yra praktiškai neutralus (daugiau informacijos ieškokite mūsų Investicijų paskirstymo įžvalgoje).

Nutraukus itin švelnią centrinių bankų pinigų politiką, veiklos aplinka pinigų rinkose šiemet turėtų radikaliai pasikeisti. JAV centrinis bankas ne tik didina palūkanų normas, bet taip pat aktyviai karpo savo balanso ataskaitą. Atrodytų, kad ECB spalį nutrauks savo obligacijų pirkimo programą, o kitų metų pirmojo pusmečio prognozėse atsižvelgiama į pirmąjį palūkanų normų padidinimą. Mažesniems nepriklausomiems centriniams bankams greičiausiai taip pat teks sugriežtinti savo politikas, kad valiutų rinkos nepatirtų pernelyg didelio spaudimo dėl pokyčių.

Kol kas realioji infliacija tiek JAV, tiek Europoje buvo nuosaiki, todėl centriniai bankai nesistengė kuo skubiau atšaukti skatinamąsias priemones. JAV centrinis bankas savo veiksmais akivaizdžiai pralenkė Europos bankus ir tai turėjo įtakos istoriškai dideliam transatlantinės palūkanų normos skirtumui. Be to, tai turėjo tiesioginės įtakos Europos ir Azijos investuotojų dolerio rizikos draudimo išlaidoms. Šiuo metu europiečiai kasmet patiria maždaug 3 proc. išlaidų, susijusių su dolerio kurso kritimo rizikos draudimu.

Nepaisant itin spartaus pajamų augimo ir pasaulinės ekonomikos augimo perspektyvų, po pernai užfiksuoto staigaus šuolio kainos akcijų rinkos stabilizavosi. Veiklos aplinka kinta, o geriausi bendrovių pasitikėjimo indekso rodikliai jau praeityje. Po JAV įvykdytos įmonių mokesčių reformos, prognozuojama, kad indekso „S&P 500“ bendrovių pajamos šiemet turėtų išaugti iki 19,5 proc., o Europos indekso „Stoxx 600“ bendrovių – 8,4 proc. Kalbant apie besivystančias rinkas, prognozuojama, kad augimas jose turėtų siekti apie 15 proc. Šiuo metu vyksta pirmasis prekybinio karo veiksmas, kurio pagrindiniai dalyviai yra JAV ir Kinija. Trumpo administracija manosi paisanti amerikiečių interesų, tačiau ilgai trunkantis prekybinis karas niekam neatneštų naudos. Todėl šiandien padėtį akcijų rinkose galima apibūdinti žodžiu „nervinga“.

Juhani Lehtonen,
Fiksuotojo pajamingumo ir rinkos strategijos skyriaus vadovas

Pilna rinkų apžvalga (PDF, anglų k.)


Similar articles