B. Wahlroso prognozė – grįžimas į įprastas vėžes

wahlroos_2020

2019 metai buvo kupini įvykių, kuriuos tik nedaugelis galėjo nuspėti: pasaulio politikos vingiai, staigus akcijų rinkų kilimas, prekybos karas ir besitęsiančios neigiamos palūkanų normos. „Sampo“ grupės valdybos pirmininkas  Bjornas Wahlrosas (Björn Wahlroos)  viliasi, kad šie metai bus sklandesni.

„Jeigu nuolat kartoji tą patį, anksčiau ar vėliau tai tampa teisybe“, – tokiomis mintimis Bjornas Wahlrosas pradeda šių metų rinkos ir pasaulio įvykių prognozes.

B. Wahlroso nuomone, erzelis, kurį lėmė prekybos karas ir „Brexit“, neigiamai paveikęs akcijų rinkas ir sukėlęs jų nepastovumą, šiuo metu rimsta.

B. Wahlrosas prognozuoja šiokį tokį ramybės periodą, kuomet bus grįžtama į senąsias vėžes. Panašu, kad šias prognozes patvirtina ir dolerio kursų pajamingumo kreivė, taip pat ir kitų valiutų vertės kaita. Anot B. Wahlroso, palūkanų normos kils, tačiau saikingai. Palūkanų normų kilimas bus netgi toks mažas, kad beveik neturės esminės reikšmės dabartinei investavimo aplinkai, nors, žinoma, vertinant bankų sektorių bent jau Europoje, jis turi tam tikrą poveikį.

„Investuotojams diversifikacija vis dar yra svarbesnė nei ryžtas ieškoti naujų idėjų,

galinčių atnešti dar neregėtų pajamų.“

„Situaciją rinkose puikiai iliustruoja pasaulio įvykiai: sausio mėnesį įvykusi didžiausia savaitės katastrofa – pasaulinio karo pradžia Irane, ir staiga po keleto dienų – į visų laikų aukštumas „šovusios“ tiek „S&P“, tiek „Dow Jones“ akcijos, situaciją pakeliančios iki euforijos lygio. Visa tai – vos per tris dienas! Ir niekas iš tiesų neklausia, kas vis dėlto nutiko“, – sako B. Wahlrosas.

Šis atvejis rodo, kad viskas gali pasikeisti tiesiog akimirksniu net ir tada, kai atrodo, jog pasaulio ir rinkų situacija yra gana stabili ir rami. Štai kodėl B. Wahlrosas investuotojams negaili išties svarbių patarimų.

„Investuotojams diversifikacija vis dar yra svarbesnė nei ryžtas ieškoti naujų idėjų, galinčių atnešti dar neregėtų pajamų.“

„Protingas ir subalansuotas požiūris šiuo metu yra tas vienintelis ir teisingas.“

K. Lagardė tęsia M. Draghio pradėtą atsargią ekspansyvią pinigų politiką

Europoje Vokietijos ekonomika tampa smarkiai pristabdyta, tai matyti iš, pavyzdžiui, sumažėjusios prekybos automobiliais. Europos Sąjungai nusivylimą kelia tai, kad Vokietija – ne vienintelė tokia: situacija ne ką geresnė ir kitų didžiųjų šalių – Pranzūcijos ir Italijos – ekonomikose, gal net visame žemyne.

Šiek tiek vilties Europai ir ypač Europos Sąjungai gali suteikti naujojo Europos centrinio banko prezidento rinkimai.

„Mane labiausiai domina, kokia sumani bus Kristina Lagardė (Christina Lagarde). Jai atvykus į Berlyną, jos buvo klausomasi kur kas atidžiau negu Marijo Draghio (Mario Draghi). Tai nėra todėl, kad K. Lagardė būtų geresnė ekonomistė arba turinti daugiau patirties dirbant centriniame banke. Tai pirmiausia yra dėl to, kad jos užnugaris – Prancūzijos politikos svoris, be to, ji yra itin kvalifikuota įvairių socialinių tinklų vartotoja“, – svarsto B. Wahlrosas.

Lemiamas dalykas bus tai, kokia bus K. Lagardės nuomonė dėl pinigų politikos

Dolerio, svaro ir Švedijos kronos kursas nutolo nuo neigiamų palūkanų normų. Euras nebėra vienintelė reikšminga valiuta suomiams; ji dešimties metų perspektyvoje tebelieka neigiamoje pozicijoje. Anot B. Wahlroso, ypač svarbu tiek mūsų investicijoms, tiek bankų sistemai yra tai, kada žemyn krypusi euro pajamingumo kreivė grįš į normalią padėtį, t. y. lygiuosis į svaro ir dolerio pajamingumo kreives.

B. Wahlrosas tiki, kad lemiamas taškas bus tuomet, kai išgirsime K. Lagardės nuomonę apie pinigų politikos kryptį. Esminiai akcentai jau nuskambėjo pirmajame viešame K. Lagardės pasirodyme, jai tapus Europos centrinio banko prezidente.

B. Wahlrosas mano, kad iš pirmojo K. Lagardės, kaip Europos centrinio banko prezidentės, pasisakymo galima įskaityti tai, jog naujoji vadovė sau „pasidovanojo“ 3–5 mėnesius laiko, per kurį dar bus einama M. Draghio pramintu keliu, tai yra išlaikyti palūkanų normas nepakeistas ir sudaryti sąlygas įsigyti vertybinių popierių. B. Wahlroso požiūriu, prisistatydama kaip Europos centrinio banko prezidentė K. Lagardė sumaniai perėmė M. Draghio pinigų politikos gaires, neprisiimdama už tai jokios atsakomybės.

„Manau, kad K. Lagardė tiesiog tęs nuosaikią ir ekspansyvią M. Draghio pinigų politiką. Ši prezidentė jokiu būdu nesiims perkurti Europos centrinio banko pagal vokiškojo Bundesbanko modelį. Tai yra svarbus dalykas, nes žvelgiant į ateitį, daugelis sričių Europoje, nors ir nežymiai, krypsta į gerąją pusę, todėl 2020 m. gyvensime kylančių palūkanų normų aplinkoje ir grįždami į normalią pinigų rinką“, – teigia B. Wahlrosas.

Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomika auga – tikėtina, kad D. Trumpas pratęs savo prezidentavimo laiką

Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomika sėkmingai ir nuosekliai augo, gal net šiek tiek geriau, nei buvo prognozuota. Tą lėmė Donaldo Trumpo (Donald Trump) mokesčių reforma, kurią B. Wahlrosas laiko „gudriai sudėliota“. D. Trumpui netgi pavyko susitarti, daugiau ar mažiau, su Jungtinių Amerikos Valstijų centriniu banku dėl norėtų mokestinių dalykų: jeigu ne tiesiogiai, t. y. mažinant palūkanų normas, tai bent jau keičiant požiūrį į pinigų politiką, t. y. sukant ją ekspansine kryptimi.

Tačiau D. Trumpui vis dar yra reikalingas prekybos susitarimas su Kinija, kad galėtų vadintis pirmuoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu, įvykdžiusiu rinkėjams duotą pažadą savo pirmosios kadencijos metu. Panašu, kad pasiekti minėtą susitarimą tikrai nėra lengva, todėl, anot B. Wahlroso, sudarytas laikinasis susitarimas nė kiek nenustebino.

„Sprendimą dėl minėtų šalių laikinojo susitarimo sudarymo galėtume pavadinti laikrodžio sustabdymu. Sudarytas toks sandoris, kurio pakanka, kad D. Trumpas pažymėtų varnelę, o Kinijos vadovybė neprarastų savo veido. Mano nuomone, yra aišku, kad nieko naujo prekybos su Kinija srityje nebus pasiekta iki 2020 m. lapkričio mėnesio“, – sako B. Wahlrosas.

„Jeigu Jungtinių Amerikos valstijų ekonomikoje neįvyks jokių drastiškų pokyčių iki kitą lapkritį vyksiančių prezidento rinkimų, aš statyčiau savo pinigus, kad D. Trumpas vėl bus perrinktas šalies prezidentu. Apie šį asmenį galima turėti įvairių nuomonių, bet reikia pripažinti, kad jis daugiau ar mažiau įvykdė tai, ką buvo žadėjęs Amerikos rinkėjams, o tai iš esmės reiškia, kad jeigu šalies ekonomika ir toliau augs ir jokių didelių netikėtumų neįvyks, tai dabartinis šalies prezidentas D. Trumpas bus perrinktas antrajai kadencijai.“

TINA MARCHETTI (TIINA MARCHETTI)


Similar articles