Atostogos naudingos ir smegenims, ir darbdaviui

maze_1280x720

Tinkamai ilsintis išmintingesniu netampama, bet tinkamas poilsis labai teigiamai veikia smegenų veiklą, teigia Minna Huotilainen.

Šiuolaikinė darbinė veikla yra labai chaotiškas: vienu ir tuo pačiu metu atliekame daugybę darbų, o įvairūs trukdžiai yra ne išimtis, bet taisyklė. Toks darbas smarkiai apkrauna smegenis ir dėl to nukenčia gebėjimas sutelkti dėmesį, spręsti problemas ir įsisavinti naujas žinias.

Kai ilsimės, sumažėja smegenims tenkantis krūvis ir jos gali susigrąžinti gebėjimą funkcionuoti. Tačiau apie poilsį vidury įtemptos darbo dienos dažnai nė nesusimąstome. Apie darbą galime galvoti ir laisvalaikiu, o pernelyg sąžiningi ar didelį stresą patiriantys darbuotojai apie darbą galvoja net ir atostogaudami.

Pasak smegenų funkcijas tiriančios mokslininkės Minna Huotilainen, poilsio svarbos nederėtų nuvertinti, nes gerai praleistas laisvalaikis ir atostogos yra naudingos ir darbuotojui, ir darbdaviui.

„Geras poilsis teigiamai veikia smegenų veiklą. Tai aiškiai matyti atliekant dėmesingumo ir atminties testus. Žinoma, vien tinkamai ilsėdamiesi išmintingesni netapsime, tačiau įgysime naujos patirties. Tai galima matyti atliekant paprastas testų užduotis – rezultatai akivaizdžiai skiriasi.“

MINNA HUOTILAINEN:
„Atostogos – puikus metas išmėginti ir išmokti naujų būdų pasiilsėti ir atgauti jėgas, kuriuos galėtumėte pritaikyti ir kasdieniame gyvenime.“

Kasdien siekiant save realizuoti, sau pačiam paprastai nebelieka laiko, todėl nukenčia darbingumas.

„Jei pastebite, kad visus metus praleidžiate tokioje būsenoje, kurioje tinkamai neatsiskleidžia jūsų gebėjimai ir negalite pasiekti užsibrėžtų tikslų, vasaros atostogos gali padėti jums pabusti. Tokiu atveju pasinaudoti vasaros atostogomis svarbu ne tik siekiant atgauti jėgas, bet ir suprasti, kad vien jų nepakanka. Taip pat būtina tinkamai ilsėtis kiekvieną dieną“, – tęsia Huotilainen.

Vasaros atostogos – galimybė pagerinti kasdienio gyvenimo kokybę, tai puikus metas stabtelėti ir pažvelgti į savo kasdienį gyvenimą.

Pavyzdžiui, jei jaučiate, kad jums tiesiog reikia atostogų, pirmąsias kelias jų dienas stenkitės tiesiog gerai išsimiegoti, o jeigu atostogų pradžia nėra itin sėkminga dėl nesibaigiančių darbo skambučių ir elektroninių laiškų ar darbo vakarais, reiškia, kad jūsų darbotvarkė nėra labai veiksminga. Tokiu atveju būtina keisti įprastą gyvenimą.

Vasaros atostogos – puikus metas išmėginti ir išmokti naujų būdų pailsėti ir atgauti jėgas, kuriuos galėtumėte pritaikyti ir kasdieniame gyvenime. Anot Huotilainen, pavyzdžiui, daugiau dėmesio turėtumėte skirti tam, kad geriau išsimiegotume, sveikiau maitintumėmės arba rastume naują mėgstamą laisvalaikio veiklą.

MINNA HUOTILAINEN:
„Užtikrinti tinkamas darbuotojų atostogas yra naudinga ir pačiam darbdaviui.“

Be to, tai geras laikas susimąstyti apie savo darbo metodus, taigi, ir apie savo gerovę. Pavyzdžiui, galbūt pastebėsite, kad nervinatės dėl smulkmenų arba jūsų darbo našumas reiškia visiškai ką kitą nei manėte.

„Žemkasiui našumas gali reikšti, kad jis geba iškasti gilią duobę, tačiau daugelyje kitų sričių šis terminas gali būti apibrėžiamas ne taip konkrečiai arba gali reikšti visai ne tai, ką manėte. Užuot skubėjus viską padaryti ir vėliau bandant išsimiegoti, našumas gali reikšti, pavyzdžiui, ramybę, gebėjimą sustoti ir sutelkti dėmesį bei vieno susitikimo su klientu metu suprasti problemos esmę.“

Gebant kiekvieną dieną geriau atstatyti jėgas ir, kita vertus, atsisakius nereikalingo darbo krūvio, gali ženkliai išaugti jūsų kasdienio gyvenimo kokybė.

Anot Huotilainen, darbdaviai turi lemiamos įtakos darbuotojų poilsiui. Darbdaviams svarbu suprasti, kad užtikrinti tinkamas darbuotojų atostogas yra naudinga ir pačiam darbdaviui.

„Gerai pailsėję darbuotojai darbo vietoje gali daug geriau realizuoti savo įgūdžius. Tokiu atveju jiems gali kilti puikių įžvalgų, jie gali dirbti tikrai našiai, o ne apsimesti, kad taip dirba. Darbdavys turi užtikrinti, kad darbuotojai per atostogas galėtų pamiršti darbą, o atstatyti jėgas turėtų galimybę ir kasdieniame gyvenime.“

Patarimai, kaip pailsėti per atostogas ir veiksmingai atgauti jėgas

Iki atostogų:

1. Atostogoms pasirenkite iš anksto: jei galite, nepradėkite naujų darbų, jei nesate tikri, ar sugebėsite juos užbaigti iki atostogų pradžios – verčiau atidėkite juos laikotarpiui, kai grįšite iš atostogų.
2. Užrašykite nebaigtus darbus ir projektus: užfiksuokite esamą etapą ir ką reikės padaryti vėliau. Viską užsirašius, nereikės to prisiminti, o protinę veiklą bus galima skirti kitiems dalykams. Be to, tokiu būdu grįžus bus lengva pradėti nuo tos vietos, kur sustojote.
3. Praneškite apie savo atostogas: pasirūpinkite, kad kolegos žinotų, jog atostogaujate, ir prireikus galėtų perduoti šią žinutę kitiems. Suderinkite, kas vietoje jūsų spręs skubius klausimus ir dėl ko prireikus galima būtų kreiptis į jus. Tai ypač svarbu vadovaujančias pareigas einantiems darbuotojams.

Per atostogas:

1. Pradėkite ilsėtis nedelsdami: išmeskite iš galvos mintis apie darbą. Jei to padaryti negalite, įveskite fizinių pokyčių į savo gyvenimą, pavyzdžiui, važinėkite dviračiu, o ne autobusu, arba apsipirkinėkite kitoje maisto prekių parduotuvėje.
2. Išsimiegokite: vasara – tai puikus metas išmėginti, kiek laiko turėtumėte miegoti ir kaip galėtumėte pagerinti savo miego kokybę. Nesvarbu, kada keliatės ar einate miegoti – svarbiausia kiekvieną dieną tą daryti vienu ir tuo pačiu laiku.
3. Išmėginkite kažką naujo: vasaros atostogos yra puikus laikas išmėginti naują laisvalaikio veiklą. Mokydamiesi naujų dalykų ir su jais eksperimentuodami atsikratome minčių apie darbą ir pailsime. Smegenims pailsėti ypač padeda muzika ir šokiai.
4. Išspręskite kokį svarbų klausimą: per vasaros atostogas šeimos namo perdažyti nereikėtų, tačiau derėtų nuveikti kažką apčiuopiamo ir konkretaus – ypač atostogų pradžioje. Žmonės jaučia malonumą padėdami aplinkiniams. Taigi, padėdami kitiems sutvarkyti kokį nors svarbų reikalą – nesvarbu, ar tai būtų labdaringa veikla, ar derybos su statybų bendrove – patys tampame laimingesni.

TEKSTAS: TIINA HAAPANEN
Nuotrauka: iStockphotos


Similar articles