4 svarios priežastys investuoti į darbuotojų pasitenkinimą

Iškilmingose kalbose neretai teigiama, kad darbuotojai yra svarbiausias vienos ar kitos bendrovės turtas. Kalbant apie darbo našumą, taip ir yra. Personalo pasitenkinimas gali turėti įtakos pačiose netikėčiausiose srityse.

1. Geras vadovavimas lemia gerus rezultatus

Patenkintas darbuotojas dirba našiau – tai kasdienio darbinio gyvenimo mantra, tačiau aibė tyrimų patvirtina, kad ji atspindi tikrovę. Personalo konsultacijų bendrovė „Towers Watson“ atliko analizę, kurios metu palygino 50 pasaulinio lygio bendrovių darbuotojų atsidavimą ir pačių bendrovių finansinius rodiklius.

Bendrovių, kurių darbuotojai nėra itin atsidavę, veiklos pelnas buvo akivaizdžiai mažesnis nei tų, kuriose dirbo atsidavę darbuotojai. Tyrimo metu nustatytas aukšto lygio ilgalaikis atsidavimas buvo įvertintas, pvz., pagal norą siekti bendrovės tikslų ir vadovautis jos vertybėmis, taip pat pagal tokius kriterijus, kaip entuziazmas, laisvė dirbti ir išteklių pakankamumas.

Pernai Suomijoje „Ilmarinen and Evalua International“ atliko tyrimą, skirtą įvertinti vadovavimo kokybės įtaką bendrovės pelningumui. Ataskaitoje personalo tyrimo metu nustatyti vadovavimo rodikliai buvo palyginti su vienos iš Suomijos akcinių bendrovių padalinių pelningumo rodikliais.

Ataskaitoje teigiama, kad vadovavimo biudžeto plano neįvykdžiusiuose padaliniuose įvertinimas buvo gerokai mažesnis nei tuose padaliniuose, kurie įvykdė savo biudžeto planus. Personalo tyrimas atskleidė vadovavimo problemų, susijusių tiek su prasta vadovų darbo kokybe, tiek su bendrovės verslo kultūra. Tokiose srityse kaip, pvz., vadovų komunikacija, asmeninių ir bendrovių tikslų atpažinimas ir atlygio sistema buvo nustatyta aibė trūkumų.

Bendrovė, kurioje buvo atliktas tyrimas, užfiksavo nuostolių ypač tuose padaliniuose, kuriuose vadovavimas buvo įvertintas prastais balais. Prasta vadovų darbo kokybė atsiėjo bendrovei keletą milijonų eurų.

2. Investuotojui svarbu darbuotojų pasitenkinimas

Didžiausia pasaulyje turto valdymo bendrovė „BlackRock“ teigia priimdama sprendimus investuoti šiuo metu išsamiai analizuojanti bendrovių darbo atmosferą ir darbuotojų nuotaikas. Bendrovės, kurios yra gerai įvertinamos pasitenkinimo darboviete apklausose, yra pasirenkamos investavimo objektais.

Atlikdama analizę, „BlackRock“ naudojasi internete skelbiamais duomenimis, kuriuos gauna iš programų, internetiniuose dienoraščiuose, socialiniuose tinkluose, forumuose ir darbuotojų tinklalapiuose renkančių teigiamus ir neigiamus komentarus.

Bendrovės „Mandatum Life“ investicijų portfelio valdytojas Samuli Outinenas patvirtina, kad šiam profesionaliam investuotojui svarbu, ką bendrovė mano apie darbuotojus.

„Darbuotojams tenka svarbus vaidmuo bendrovei siekiant sėkmės, o investuotojai tikrai į tai atsižvelgia rinkdamiesi į ką investuoti. Investuotojams svarbu, kad vadovai siektų tolimojoje perspektyvoje didinti akcininkams kuriamą vertę, o personalo raida šiuo atžvilgiu vaidina svarbų vaidmenį.“

3. Daugiau novatoriškumo – darbuotojai taip pat gali turėti įtakos idėjų kokybei

Entuziastingas darbuotojas dirba novatoriškiau, o darbuotojų pastangas galima nukreipti taip, kad jie įvairiais būdais kurtų naujas idėjas. Šiuo metu didesnė problema, su kuria susiduria bendrovės, yra iš kur gauti geriausių idėjų ir kaip jas įgyvendinti. Geras atlygis gali paskatinti darbuotojus kurti idėjas, tačiau naujos idėjos bendrovei neatneš jokios naudos, jei nebus išteklių jas visas įgyvendinti.

Atlygis gali padėti paskatinti darbuotojus kurti geresnes idėjas. Pernai paskelbtame tyrime didelė Azijos IT bendrovė pamėgino įdiegti atlygio sistemą jau veikiančiame bendrovės vidaus idėjų portale. Atsiradus atlygiui, darbuotojai buvo paskatinti dalyvauti ir kiekvienas darbuotojas portalui vidutiniškai pateikė mažiau idėjų, tačiau jos buvo geresnės. Norint gauti atlygį, idėja turėjo būti įgyvendinama, o vartotojams teigiamai įvertinus idėją, darbuotojas galėjo gauti papildomų balų.

Keletas bendrovių, tokių kaip bendrovės „Google“ antrinė įmonė „Lab X“ ir įmonių grupei WWP priklausanti reklamos agentūra „Grey Group“, yra skyrusios savo darbuotojams atlygį ir už „sėkmingas nesėkmes“, t. y. tikrovėje nepasiteisinusius sumanymus, kurie vis dėl to padėdavo gauti vienokios ar kitokios vertingos informacijos.

Taigi, į tinkamus tikslus ir elgesį orientuotas atlygis gali būti naudojamas paskatinti kūrybiškumą ir vidinę motyvaciją.

4. Atsakinga bendrovė įgys gerą reputaciją

Vis daugiau bendrovių į savo darbotvarkę įtraukia su verslo socialine atsakomybe susijusius klausimus – ir ne tik todėl, kad priimdami sprendimus investuoti investuotojai ėmė atsižvelgti į tokius dalykus kaip atsakomybė už aplinkos apsaugą, socialinė atsakomybė ir sumanus valdymas.

Biržos „Nasdaq“ direktoriaus pavaduotojas ir atsakingo investavimo ekspertas Miguelis Santisteve sako, kad investuotojai vis dažniau atsižvelgia į bendrovių sąmoningumą. Tam tikra prasme, jie privalo taip elgtis – investuotojams taip pat yra žinoma apie klimato kaitą ir visame pasaulyje mažėjančius išteklių kiekius. Anot Santisteve, kita priežastis ne mažiau aiški – vis daugėja tyrimų, patvirtinančių, kad atsakingos bendrovės yra našiausios.

Bendrovės reputacija turi didelės įtakos jos vertei, o gerą reputaciją turinti bendrovė pritraukia geriausius darbuotojus. Susigrąžinti gerą reputaciją bendrovei yra brangu, dėl to gali nesunkiai išaugti personalo išlaidos, nes norėdama tapti patrauklesne bendrovė privalo didinti darbo užmokestį. Investuotojų nuomone, neatsakingumas dar yra ir rizikos veiksnys, dėl kurio sumažėja bendrovės galimybės gauti finansavimo.

Naujausias (2015 m.) verslo socialinės atsakomybės tinklo FIBS atliktas tyrimas parodė, kad socialinės atsakomybės temoms, susijusioms su sąžiningomis politikos gairėmis ir praktika darbo vietoje, įskaitant darbuotojų gerovę, lygybę ir nediskriminavimą, pastaruoju metu suteikiama kur kas daugiau reikšmės nei bet kada anksčiau. 77 proc. Suomijos bendrovių vertinimu, svarbiausia socialinės atsakomybės tema yra sąžiningos politikos gairės, o antroje vietoje yra praktika darbo vietoje (70 proc. respondentų).

Šaltiniai:
1. Towers Watson, Global Workplace Study 2012
2. Ilmarinen, Poor management eats profitabilit.
3. Harvard Business Review 2015
4. FIBS Sustainability Research 2015

Kita:
Reuters, Insight: Does a happy employee make a healthy stock price?
Harvard Business Review 2014
Mandatum Life Responsibility and profit fit into the same portfolio


Similar articles