2020 metų JAV prezidento rinkimai. Triuškinanti pergalė ar apgaulingas scenarijus?

Race track

Atėjo laikas, kai viso pasaulio akys nukreiptos į vieną iš pagrindinių šių metų įvykių. Ne, tai ne koks nors pasaulio čempionatas, tačiau vis tiek labai įdomu. Šiuo straipsniu apžvelgsiu JAV rinkimus – tai, ką mes matome dabar, ir kokio rezultato bei pasekmių galime tikėtis.

Iki JAV prezidento rinkimų, kurie įvyks lapkričio 3 d., datos liko mažiau nei 2 savaitės. Nors Donaldo Trumpo varžovas Joe Bidenas turi gana reikšmingą pranašumą, dabar pareigas einantis prezidentas vis dar gali turėti keletą rinkiminėje kovoje nepanaudotų ginklų, kurie gali apversti žaidimą aukštyn kojomis. Negalime pamiršti, kas nutiko 2016 m. rinkimuose, kai D. Trumpas netikėtai pakeitė demokratų ir jų nominuotos kandidatės Hilary Clinton rezultatus. Neabejotina, kad net ir nedidelis rinkėjų apsisprendimo pokytis ar situacijos posūkis šiuo neįprastu pasauliui laikotarpiu gali paversti Demokratų partijos rinkimų kampaniją itin nemalonia.

Spalio mėn. vidurio duomenimis, praktiškai visos JAV nacionalinės apklausos rodo, jog buvęs viceprezidentas J. Bidenas pirmauja dviženkle persvara. Be to, analizuojant “RealClearPolitics” duomenis, apjungiančius visų JAV apklausų rezultatus, matomas beveik 9 procentinių punktų pranašumas. Lažybų agentūros teikia 60 % tikimybę, jog JAV turės naują prezidentą. Nepaisant to, demokratų kandidatas turi kur kas mažesnį pranašumą svarbiausiose valstijose – tokiose, kaip Florida, Šiaurės Karolina ir Pensilvanija. Pažvelgę į žemiau pateiktą grafiką, pastebėsite, kad skaičiai nesudaro 100 %. Tai reiškia, kad yra apie 6 % rinkėjų, kurie vis dar yra neapsisprendę, kurį kandidatą pasirinkti JAV prezidento postui.

Šaltinis: RealClearPolitics, 2020.10.19

Šaltinis: RealClearPolitics, 2020.10.19

Jei nuomonių apklausos yra teisingos ir jei kartu su naujuoju prezidentu Senatas bei Atstovų rūmai taip pat atiteks demokratų kontrolei, suteikiant daugumą visuose trijuose rūmuose, jiems bus daug lengviau priimti finansinės paskatos paketą, dėl kurio šiuo metu vis negali susitarti su respublikonais. Tai leidžia daryti prielaidą, kad fiskalinio stimulo paketas bus didesnis nei tai, ką bando pasiekti D. Trumpas ir jo atstovaujama partija. Trumpai apžvelgiant, respublikonai kartu su D. Trumpu siūlo 1,6 trln. dolerių paketą, kas yra 2,4 trln. dolerių mažiau, nei siūlo demokratai. Vienas pagrindinių skirtumų yra bedarbio pašalpos – 400 dolerių per savaitę siūlo respublikonai, o 600 dolerių per savaitę – demokratai. Įdomu tai, kad spalio 6 d. JAV prezidentas, kaip įprasta, savo „Twitter“ paskyroje paskelbė, jog jo atstovai toliau nebesiderės su respublikonais ir nutraukia derybas dėl naujos skatinimo programos iki rinkimų. Tai, žinoma, labai nustebino darbščius amerikiečius ir akcijų rinkas, o D. Trumpo reitingus apklausose dar labiau sumažino. Įvertindamas, jog tai kenkia šansams laimėti rinkimus, tą pačia dieną D. Trumpas pakeitė savo nuomonę 180 laipsnių ir teigė, jog iš tiesų būtų įmanoma pasiekti susitarimą.

Fiskalinė parama bedarbiams baigėsi rugsėjo mėn. pabaigoje, todėl dabar maždaug 25 milijonai gyventojų laukia progreso. Visi šie žmonės yra rinkėjai, tad abi partijos nori susitarimo. Respublikonų nepritarimas siūlomoms didesnėms išmokoms kišą koją rinkimuose, todėl dabartinis rezultatas tai dalinai atspindi. Vis dėlto įdomu, kaip pasikeistų apklausos rezultatai, jeigu D. Trumpo administracija sutiktų su opozicijos siūlymu dar iki rinkimų dienos. Ar tai atrodytų, kaip silpnybės ženklas, ar toks manevras sustiprintų jų poziciją? Nepaisant to, viena aišku – besitęsiančios derybos apkartina gyvenimą 25 milijonams JAV gyventojų, tačiau tai, kad jos vyksta, didelės įtakos finansų rinkoms neturi.

Finansų rinkos

Nepriklausomai nuo to, kas bus nugalėtojas, rinkimai, kuriuose turime vieną aiškų kandidatą laimėti, rinkoms yra gerai, nes tai suteikia mažiau neapibrėžtumo. Savo ruožtu neapibrėžtumas rinkose įprastai suteikia sąlygas akcijų kainoms per trumpą laikotarpį labiau augti ar kristi. Šiuo atveju, jeigu apklausos rezultatai rodytų daug mažesnį skirtumą, arba jei kas keletą dienų jie rodytų vis naują kandidatą priekyje, tikėtina, kad akcijų rinkos svyruotų daug reikšmingiau, nei tai matome dabar.

Taigi, ko galime tikėtis, vertindami akcijų rinkas ir skirtingus sektorius atsižvelgiant į kiekvieną kandidatą? Puikiai žinome, ką D. Trumpas bando pasiekti – „Pirmiausia Amerika“ (angl. America First). Nepaisant narcisizmo ir konfrontacinio stiliaus, kandidatas D. Trumpas iš tikrųjų niekada nepamiršo savo verslininko įgūdžių ir bandė vykdyti savo pažadus, duotus per paskutinę rinkimų kampaniją – „Vėl padaryti Ameriką didžia“ (angl. Make America Great Again). Jis atkakliai laikėsi savo pozicijos JAV prekybos santykių bei tarptautinių organizacijų atžvilgiu (NATO, Pasaulio sveikatos organizacijos ir kt.) ir skatino įmones darbo jėgą perkelti atgal į JAV.

Psichologijos profesorius Danas P. McAdamsas straipsnyje apie D. Trumpo asmenybę padarė puikią įžvalgą: „Narcisizmas prezidentuose yra tarsi dviašmenis kardas. Tai siejama su istorikų „Didybės“ vertinimu, ir kartu su apkaltos rezoliucijomis“. Jei D. Trumpas išliks savo pozicijoje dar 4 metus, galime tikėtis maždaug to paties požiūrio – mažiau atvirumo prekybai ir daugiau skatinimo priemonių vietinėms įmonėms.

Šaltinis: Twitter

Šaltinis: Twitter

Infrastruktūra

Žvelgiant į infrastruktūros projektus, D. Trumpas yra numatęs 1 trln. JAV dolerių paketą, kuris daugiausiai lėšų skirtų keliams, tiltams ir masiniam tranzitui. Dalis pinigų taip pat būtų skirta internetinio ryšio plėtrai mažiau apgyvendintuose vietovėse bei 5G ryšio plėtrai. J. Bidenas kalba apie 2 trln. dolerių investicijas per pirmąją kadenciją. Pinigai būtų skirstomi labai panašiai, tačiau demokratų atstovas siekia pagerinti žaliąsias erdves ir modernizuoti energetikos sektorių klimato kaitos požiūriu.

Klimato kaita

Tarp abiejų kandidatų yra esminis požiūrių skirtumas, kaip šalis turėtų kovoti su klimato kaita. Tikėtina, kad D. Trumpas stengsis ir toliau mažinti reguliavimą energetikos pramonei, o tai paskatins iškastinio kuro gamybą. J. Bidenas šiuo atveju nori iki 2035 m. paversti JAV klimatui neutralia valstybe anglies dioksido atžvilgiu. Kita vertus, jei demokratai nušluotų rinkimus – „Naujoji Žalioji Sutartis“ gali būti pernelyg neigiama tradicinėms naftos įmonėms, tačiau palaikyti atsinaujinančių energijos šaltinių gamintojus.

Prekybos santykiai

D. Trumpas užsitarnavo savo reputaciją, mokėdamas apginti savo poziciją prieš Kiniją prekybos santykių atžvilgiu. Nors buvo pasiektas trumpalaikis 1-ojo etapo prekybos susitarimas, pandemija neseniai padidino priešiškumą. Jei prezidentu vėl bus išrinktas D. Trumpas, tai jis ir toliau spaus Kiniją, kas gali baigtis dar vienu „akis už akį“ prekybos žaidimu. Tuo tarpu dar nėra aišku, kokio diplomatinio kurso laikytųsi J. Bidenas, laimėjęs rinkimus. Ar matysime daugiau derybų ir santykių pagerėjimo, kol kas lieka neaišku. Tačiau daugelis mano, kad greičiausiai dėl COVID-19 kils įtampa Kinijos atžvilgiu, nepriklausomai nuo to, kas bus išrinktas.

Mokesčiai

Mokesčiai yra tema, kur akivaizdžiausi galimi pokyčiai. Respublikonai siekia sumažinti mokesčius, o demokratai nori juos padidinti. D. Trumpo pergalės atveju mokesčiai išliks maži. Be to, respublikonai nori 10 % sumažinti mokesčius vidurinės klasės atstovams. Jei laimi J. Bidenas, mokesčiai korporacijoms greičiausiai padidės ir yra pasiūlymas dėl tam tikros rūšies turto mokesčio taikymo. J. Bidenas paminėjo, kad jis norėtų padidinti didžiausią ribinį mokesčio tarifą – 39,6 % – tiems, kurie uždirba daugiau nei 400 000 dolerių per metus. Akivaizdu, kad jis nėra turtingų gyventojų favoritas.

Volstrytas

Neatsižvelgiant į siūlomas mokesčių pataisas, Volstrytui yra palankūs abu kandidatai. Kalbant apie D. Trumpą, sunku paneigti gerus rinkos rezultatus per pastaruosius ketverius metus. Aštuoneri metai su J. Bidenu kaip su viceprezidentu taip pat buvo labai geri. Taigi, mes turime du draugiškus Volstrytui prezidentus. Visgi D. Trumpas dėl nedidelių mokesčių ir mažesnio reguliavimo įgyja nedidelį pranašumą.

Apibendrinimas

Apibendrinant galima pasakyti, kad nepriklausomai nuo nugalėtojo, mes turėtume situaciją, kurioje D. Trumpas tęsia valdymą iki tol, kol naujasis prezidentas bus inauguruotas. Nepaisant to, kaip minėta anksčiau, aiškus ir apklausose pirmaujantis kandidatas sukuria mažiau nepastovumo rinkose. Atsižvelgiant į dabartines apklausas, jei demokratai užims visus trejus rūmus, turėtume atkreipti dėmesį į jų pasiūlymus ir sektorius, kurie turėtų daugiausia naudos. Atsižvelgiant į dabartines apklausas ir rinkos pokyčius, kuomet kapitalas keliauja iš JAV vyriausybės obligacijų į mažos kapitalizacijos įmonių akcijas ir obligacijas, investuotojai savo veiksmais rodo, kad ruošiamasi vadinamajai „mėlynai bangai“, arba, kitaip tariant, scenarijui, jog demokratai užims ne tik Baltuosius rūmus, bet ir abu Kongreso rūmus.

Julius Poliakas
„Mandatum Life“
Investavimo skyriaus pardavimų vadovas

5F5A0681-300x200


Similar articles